ראוי ונחוץ

בג"ץ תומך במינוי נשים למועצות הדתיות

השר מרגי לבית המשפט: ראוי לתת ייצוג לנשים במועצות הדתיות

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90מפגינה עם השלט "אישה זה לא בושה" בהפגנה ברחובות מאה שערים (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

מינוי נשים למועצות דתיות הוא מעשה "ראוי, נחוץ והולם", קבע השופט אליקים רובינשטיין בהחלטה שנתן השבוע בבג"ץ. "הואיל ונשים הן בבירור חלק חשוב ומרכזי בציבור הנזקק לשירותי הדת, ראוי כי בכל מועצה דתית שתורכב מכאן ואילך, על השר לשירותי דת ושאר הגופים הממנים לשקוד על מינוי נשים", אמר רובינשטיין.

השופט התייחס לסוגיה במסגרת דיון בעתירה שהגיש חבר הכנסת לשעבר חמי דורון נגד מועצת העיר ראשון לציון. העתירה מתייחסת למינוי יו"ר המועצה הדתית בעיר ולאי-מינוי נציגה נשית במועצה. דורון, מדווח ארי גלהר ב-ynet, רואה בהתבטאותו של השופט צעד מרחיק לכת. לטענתו, הניסוח קובע כלל מנחה: מכאן ואילך חובה על הרשויות למנות נשים. "מי שלא יחפש אישה, יחויב למנותה על ידי בית המשפט", אמר. "מדובר בהישג גדול מאוד לציבור הנשים".

"אני מקווה שמהיום יבינו שנשים לא פחות חכמות מגברים", הוסיף דורון, "ואז נראה יותר נשים במועצות הדתיות, שמתפקדות

בג"ץ: ראוי כי בכל מועצה דתית שתורכב מכאן ואילך, על השר לשירותי דת ושאר הגופים הממנים לשקוד על מינוי נשים

כגוף מינהלי ולא כגוף הלכתי".

גם השר לשירותי דת, יעקב מרגי, הודיע בתגובה שהגיש לבית המשפט, כי ראוי לתת ייצוג לנשים במועצות הדתיות. עם זאת, השר אמר ל-ynet: "מינוי נשים אינו נתון תחת אחריותי. מי שבוחר את חברי המועצה הדתית הן סיעות מועצת העיר. בתקופתי מונו למעלה מ-20 נשים למועצות דתיות, הרבה יותר מבכל תקופה אחרת, ואני תומך בכך".

השר מרגי מסר לפני כחודש לחדו"ש, כי מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, תומך במינוי נשים למועצות הדתיות. מרגי שלח מכתב לחדו"ש, שבו התייחס לדו"ח שפרסמה העמותה במרס, שלפיו 23 שנים לאחר פסק דין שקדיאל, שקבע שאין להפלות נשים במינוי מועצות דתיות, מכהנות במועצות רק 22 נשים. הן מהוות בסך הכל 5% מחברי המועצות הדתיות.

לידיעה ב-ynet

לידיעה באתר חדו"ש

לדו"ח חדו"ש על נשים במועצות הדתיותאיך תוכל לפעול?