קשר שתיקה

בתקשורת החרדית מסרבים לכתוב על מקלט לנשים מוכות

עו"ד נח קורמן, שהקים את המקלט "בת מלך", אומר ל"כיכר השבת" כי בעיתונים החרדיים לא מאפשרים לו לפרסם אפילו מודעות דרושים

אישה חרדית ברעלה חולפת ליד הפגנה בבתי ורשה 18.03.10. ההפגנה כנגד התערבות המשטרה בסכסוך נדל''ן מקומי. צילום: קובי גדעון, פלאש 90אישה חרדית ליד הפגנה בבתי ורשה (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: קובי גדעון, פלאש 90

"לצערנו, בתקשורת החרדית לא מתאפשרת לנו חשיפה. כתבות ודאי שלא, ואפילו מודעת דרושים לתפקיד טיפולי במקלט סירבו לפרסם בטענה כי ´ועדת הרבנים לא אישרה את המודעה´. זה חמור מאוד". את הדברים אומר עורך הדין נח קורמן, שהקים את המקלט היחיד בארץ לנשים חרדיות מוכות, "בת מלך".

בראיון לאתר "כיכר השבת" מציין קורמן, כי בשנים האחרונות הגיעו למקלט 1,500 פניות בשנה ומעל למאה פניות בחודש, בממוצע. "אנו נותנים לנשים הפונות סיוע משפטי וטיפול בתביעות שונות, בצורה מכובדת ומקצועית. משתדלים לסייע כשהן בבית, אנו לא מעודדים נשים לצאת למקלט. אבל במצבים קשים, בלית ברירה, הן מגיעות אלינו... המקום בתפוסה מלאה כל הזמן".

קורמן אמר כי "לאורך השנים נוצר מערך של אמון עם הרבנים,

חשוב לפרסם, כי אם בעל יידע שלאשתו יש לאן ללכת, שיש לה אלטרנטיבה, הוא ירגיש פחות מלך ואולי יימנע מאלימות

ואם היה בעבר רב שסירב לדבר עם עובדת סוציאלית של המקלט, לאחר זמן שנחשף לפעילות הוא בעצמו שלח לנו אישה לטיפול".

התקשורת החרדית, לעומת זאת, מעדיפה להתעלם מהבעיה. "בחו"ל יש ארגון חרדי לטיפול בנשים מוכות, להם מאפשרים בעיתון 'יתד נאמן' באנגלית לפרסם באותיות גדולות", אומר קורמן. "למה לנו פה לא מאפשרים לעשות זאת? חשוב לפרסם, כי אם בעל יידע שלאשתו יש לאן ללכת, שיש לה אלטרנטיבה, הוא ירגיש פחות מלך ואולי יימנע מאלימות".

"בעניין הזה התקשורת החרדית לוקה. האתרים החרדיים דווקא עושים שירות לקהילה, המידע נגיש יותר", מוסיף קורמן. "אני מברך על סדרת הכתבות של 'כיכר השבת' בנושא ועל העלאת הנושא למודעות. תם העידן שבו טמנו את הראש בחול".

 לכתבה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?