כללים חדשים במשרד החינוך

אחרי שקיבלו עוד חצי מיליארד שקל: החרדים החליטו להחרים את פקחי משרד החינוך

גדולי התורה של יהדות התורה החליטו כי מוסדות החינוך של המפלגה יפסיקו לשתף פעולה עם משרד החינוך. דורשים להדיח את מנהל המחוז החרדי במשרד, מאיר שמעוני

לימוד בישיבה בטבריה. צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיהתלמידים בישיבה בטבריה (צילום אילוסטרציה). צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיה

מועצות גדולי התורה של יהדות התורה הודיעו על הפסקה מוחלטת של שיתוף הפעולה עם משרד החינוך. אתר "בחדרי חרדים" דיווח כי מוסדות החינוך הקשורים למפלגה יפסיקו לשתף פעולה עם מפקחי המשרד. ביהדות התורה גם דורשים ממשרד החינוך להדיח את מנהל המחוז החרדי, מאיר שמעוני, הפועל להסדרת הפיקוח על המוסדות החרדיים. במשרד החינוך נכנעו ללחצים והחליטו להחליף את שמעוני במנהל אחר, שיהיה מקובל על המפלגות החרדיות ויקל את הפיקוח על מוסדותיהן.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, דורש משר החינוך, נפתלי בנט, לעצור מיידית את התקציב לכל מוסד חינוך שלא יתחייב לשתף פעולה עם משרד החינוך ומפקחיו. "קשה להפריז בחומרת המהלך של מועצות גדולי התורה", אומר אילן. "הכרזת החרם של המוסדות החרדיים מעידה על שיכרון הכוח של מפלגת יהדות התורה ומוסדות החינוך שלה, שמרגישים שבקואליציה הנוכחית איש לא יפעל נגדם ואין גבול ליכולת הסחטנות שלהם. עד עכשיו ראש הממשלה הסחיט והלחיץ ושותפיו מכולנו ומהבית היהודי רק הוכיחו להם כמה הם צודקים".

אילן מדגיש, ש"מדובר בפיקוח מזערי ובעיקר מינהלי, שגם אותו מסרבים הרבנים לקבל. השאלה היא אם השר בנט ישים גבול או שיאפשר לקבוע במערכת החינוך כלל חדש: יש מוסדות שבתמורה לתקציב הנדיב של המדינה קובעים למדינה מי יפקח עליהם ואיך הוא יפקח". אילן מציין ש"העיתוי של פרסום הודעת החרם נראה מתוכנן בפקידה: רגע לאחר אישור סכומי העתק לחינוך

סמנכ"ל חדו"ש: הכרזת החרם של המוסדות החרדיים מעידה על שיכרון הכוח של מפלגת יהדות התורה ומוסדות החינוך שלה

החרדי בתקציב המדינה. קשה שלא להגיע למסקנה שהמפלגות החרדיות המתינו לאישור הכסף, ואז הודיעו שיחרימו את מי שאמור להשגיח עליו".

"TheMarker" מדגיש כי מועצות גדולי התורה קיבלו את ההחלטה כמה ימים לאחר אישור תקציב המדינה, הכולל תוספות של כחצי מיליארד שקל לישיבות ותוספות תקציביות לחינוך החרדי. מנהיגי הציבור החרדי מתנגדים לניסיונות של אגפי החשבות והבקרה במשרד החינוך לבקר את הניהול במוסדות החרדיים המתוקצבים על ידי המדינה. הם מתנגדים גם לניסיונות של המחוז החרדי במשרד להסדיר את הפיקוח על החינוך, איכות ההוראה וחומרי הלימוד במוסדות החרדיים ולעצור את אפליית התלמידות על רקע עדתי.

בגלל ניסיונות אלה שוררת מתיחות בין נציגי יהדות התורה למנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, מאיר שמעוני. בכירים חרדים דרשו להדיח את שמעוני. המחוז החרדי הוקם תחת שר החינוך הקודם, שי פירון מיש עתיד. בעתיד המחוז החרדי יהיה הגדול ביותר במשרד ותקציבו יסתכם במאות מיליוני שקלים.

המאבק נגד שמעוני עלה מדרגה בגלל מאמציו למנוע אפליה של תלמידות חרדיות ממוצא מזרחי בסמינרים של יהדות התורה. שר החינוך, נפתלי בנט, נמנע מלהתערב בנעשה במחוז החרדי ובתוכניות להחלת פיקוח על מוסדות החינוך החרדי.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מאיר שמעוני מונה כממלא מקום מנהל המחוז החרדי עד אשר ימונה מנהל קבוע. שר החינוך ומנכ"לית משרדו מביעים הערכה רבה על עבודתו של מאיר שמעוני".

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?