כללי התנהגות לכל המשפחה

אסור להירשם לספרייה זרה

התקנונים של בתי הספר החרדיים, כותבת לורה ורטון, דורשים מהאב ללבוש "תלבושת ישיבתית", קובעים מאיפה מותר לשאול ספרים ואוסרים על פעילות בתנועה לא חרדית

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נוהלי הקבלה למוסדות החינוך החרדיים הם שרירותיים, מפלים ומסתמכים על קריטריונים שאינם רלוונטיים לכישוריהם האקדמיים של התלמידי. כך אומרת לורה ורטון, חברת מועצת העיר ירושלים ממרצ, המפרטת את הקריטריונים לקבלה ללימודים במוסדות חינוך חרדיים על סמך תקנון התנהגות שהגיע לידיה.

במוסדות החינוך במגזר החרדי, האחראים על אכיפת הכללים הם בדרך כלל רבנים או "ועדות רוחניות", כותבת ורטון באתר News1. בניגוד להוראות של משרד החינוך, הדורשות מבתי ספר לנמק מדוע החליטו לדחות תלמידים, ה"ועדות הרוחניות" יכולות לפסול תלמידים בלי לראיין אותם או להכיר אותם. ורטון כותבת, כי מנהלת בית ספר חריד אמרה לה: "הם לא צריכים לפגוש את התלמידים. הם מכירים את המשפחות ויודעים מי מתאים"...

קבלה למוסד חינוכי היא גורלית לילד חרדי ולכל משפחתו. היכולת לקבוע מי יתקבל מרכזת כוח אדיר בידי קומץ עסקנים חרדים. אח שמתרחק מהקהילה, יוצא לעבוד או מתגייס לצבא, רחמנא ליצלן, מכתים את כל המשפחה. סבתא שלובשת מכנסיים יכולה להרוס את עתיד נכדה.

מתוך התקנון: על האם לשמש דוגמה בצניעותה, כולל כיסוי ראש מלא, עדין וסולידי

לדברי ורטון, כחברת מועצת העיר פנתה בכתב ליותר מעשרה בתי ספר חרדיים וביקשה לקבל רשימה של הקריטריונים לקבלת תלמידים. שום מוסד לא השיב לפנייה, אבל כשביקרה במוסדות החינוך הצליחה להשיג מסמכים. התברר כי בתי הספר קובעים לתלמידות כללי התנהגות, החלים גם מחוץ לבית הספר.

בין הכללים: "אין להתרועע עם חברה לא מתאימה", "אין להשתתף במופעים ובתוכניות שאינם לרוח בית יעקב", "אסור לתלמידה להיות רשומה ולהחליף ספרים בספרייה זרה, וכן לקרוא או להשאיל ספרים שאינם מתאימים לרוח בית-הספר". הפרה של כל אחד מהסעיפים יכולה לשמש עילה לסילוק מבית הספר.

התקנונים של בתי הספר אף קובעים כללי התנהגות לכל המשפחה. מחבריהם מציינים, למשל: "אין להחזיק בבית מחשב אלא לצורכי עבודה בלבד (ללא סרטים)"; "על האב ללבוש תלבושת ישיבתית"; "על האם לשמש דוגמה בצניעותה, כולל כיסוי ראש מלא, עדין וסולידי". כמו כן, נדרשת "כפיפות מוחלטת להוראת גדולי הדור בכל התחומים, כגון: נושא המחשבים, הפלאפונים הכשרים וכו'".

 למאמר ב-News1איך תוכל לפעול?