מצנח וכיפה

תוכנית בצה"ל: תיפתח פלוגה חרדית בחטיבת הצנחנים

לפי תוכנית שגובשה באגף כוח אדם, הגיוס לפלוגה החדשה יתחיל באוגוסט הקרוב

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

בצה"ל גובשה תוכנית, שלפיה תיפתח בחודשים הקרובים פלוגה של חיילים חרדים בחטיבת הצנחנים. התוכנית, שבה עוסקים ראש חטיבת תכנון כוח אדם בזרוע היבשה, ערן ניב, מח"ט גבעתי לשעבר והאחראי לשילוב חרדים בצבא, תת-אלוף עופר וינטר, ומירב קירשנר, ראש חטיבת כוח אדם, מונחת כעת על שולחנו של סגן הרמטכ"ל.

הגיוס לפלוגה החרדית יתחיל באוגוסט הקרוב. מקור בצה"ל אמר: "המגמה היום היא לשלב את החרדים בכל הצבא, לא רק בגדוד הנח"ל החרדי. ישנה הפלוגה החרדית בגבעתי ויש כוונה לשלב חרדים בחיל הים ובעוד יחידות לוחמות... לצבא יש עניין לשמור על הייחודיות של הפלוגות האלה מבחינת אופיין, אך להטמיע אותן יותר בכל חלקי הצבא".

כיום משרתים בצבא 4,600 חרדים, 3,700 מהם בסדיר והשאר בקבע. מתוך החרדים המשרתים בסדיר, כ-1,900 שייכים למערך הלוחם.

המגמה היום היא לשלב את החרדים בכל הצבא, לא רק בגדוד הנח"ל החרדי

ביום חמישי האחרון הופץ בקרב שרי הממשלה תזכיר לתיקון חוק הגיוס, שלפיו תקופת ההסתגלות שעל פי החוק הקיים מאפשרת לצעירים חרדים פטור מלא משירות עד 2017, תוארך עד 2020. לפי הצעת החוק, מציין "ישראל היום", בין 2020 ל-2023 תונהג "תקופת הסתגלות שנייה", שבה יידרשו החרדים לעמוד ביעדי גיוס.

עם זאת, אם לא יתגייסו מספיק צעירים חרדים לא יונהגו סנקציות פליליות באופן אוטומטי, כפי שניסו לקבוע אנשי יש עתיד בממשלה הקודמת. לפי הנוסח החדש סוגיית הסנקציות תהיה נתונה לשיקול דעתו של שר הביטחון.

מצה"ל נמסר: ״כחלק מהעצמת גיוס חרדים לצה"ל והרחבת היעדים לגיוסם בוחנים בצבא גם את הרחבת שילובם ביחידות מגוונות, בדגש על המסגרות הלוחמות".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?