עילויים בתורה, לא בחינוך

הישיבות הקטנות – מורים ומנהלים בלי הכשרה חינוכית

מוסדות החינוך החרדיים המקבילים לחטיבות ביניים ולבתי ספר תיכוניים מתנהלים בפיקוח מינימלי

לימוד בישיבה בטבריה. צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיהלימוד בישיבה בטבריה (צילום אילוסטרציה). צילום: גמלאי עיריית טבריה, ויקיפדיה

ישיבות קטנות – מוסדות החינוך החרדיים המקבילים לחטיבות הביניים ולבתי ספר תיכוניים – מתנהלות כמעט ללא פיקוח. לא מעט תלמידים חווים השפלה ולא מעט מאנשי הצוות החינוכי עובדים בתפקידי הוראה למרות העדר הכשרה כלשהי בחינוך.

בכתבה ב-ynet מסופר על תלמיד ממשפחה אשכנזית מיוחסת ובעל ציונים סבירים, שלא התקשה להתקבל לישיבה קטנה מובילה בעיר. אבל ציונים סבירים לא היו טובים מספיק בעיני ראש הישיבה, מה גם שהנער לא אהב ללמוד גמרא – המקצוע החשוב היחיד בישיבות.

רמת הלימודים של הנער לא מצאה חן בעיני ראש הישיבה. "באחד הימים ניגש הרב לבן שלי ואמר לו: 'עדיף שתלך לנקות את השולחנות במטבח. בלימוד תורה לא ייצא ממך כלום בלאו הכי'", אמר אביו של התלמיד. "אין לך מושג מה משפט מהסוג הזה עלול לגרום לילד בן 14, המחונך על האידיאל של לימוד התורה כערך עליון". לדברי האב, בנו איבד את האמון במערכת ועבר זמן רב עד שהחל להתאושש.

מקרים דומים מתרחשים בישיבות קטנות אחרות. בישיבה מובילה בירושלים החליט המשגיח (המנהל הרוחני, האחראי על

באחד הימים ניגש הרב לבן שלי ואמר לו: 'עדיף שתלך לנקות את השולחנות במטבח. בלימוד תורה לא ייצא ממך כלום בלאו הכי'

ההתנהגות המוסרית של התלמידים) להרחיק את אחד התלמידים בגלל עבירת משמעת. הנער סירב לעזוב והופיע בכיתה. המשגיח לא פתח בשיעור, עד שקבוצת תלמידים פרצה בזעקות והשליכה את הנער החוצה. אחד הנערים פרץ בבכי כשראה כיצד חברו מושפל. המשגיח הסביר לו שהתלמידים נהגו כשורה, שכן "הם מחו על כבוד רבם".

ראשי הישיבות יכולים להרחיק תלמידים בגלל בעיות משמעת והתנהגות – מחבלה ברכוש ועד לחיוג לערוץ תוכן הכולל "שיחות למבוגרים".

פסיכולוג התנהגותי המטפל בנערים חרדים הסביר כי רבים מאנשי הצוות המלמדים בישיבות הקטנות לא קיבלו הכשרה פדגוגית בגלל הנורמה הרווחת בחברה החרדית. בהתאם לנורמה זו, גברים חרדים מתמחים בלימודי תורה וגמרא. רבים מהם מחפשים משרה בישיבה מובילה, ואם יש להם די כישורים וקשרים הם מוצאים עבודה כמורים. כך, מורים ואף ראשי ישיבות קטנות מלמדים נערים מתבגרים עם השכלה תורנית רחבה, אבל בלי כל הכשרה פדגוגית.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?