לא עומדים בתנאים

בוטל מעמד "תורתו אומנותו" של כאלף תלמידי ישיבות

בעקבות ההחלטה על ביטול המעמד, המקנה פטור משירות צבאי, צפויה הסלמה במאבק נגד הגיוס

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות במאה שערים: "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס". צילום: נתי שוחט, פלאש 90

צה"ל ביטל בחודשיים האחרונים את מעמד "בן ישיבה" של יותר מאלף צעירים חרדים. מעמד זה, המוכר בכינוי "תורתו אומנותו", מעניק פטור משירות בצבא. בעקבות ההחלטה ייאלצו חרדים אלה להתגייס או ייחשבו משתמטים.

ההחלטה לבטל את מעמד "בן הישיבה" התקבלה לאחר שנמצא כי מרבית תלמידי הישיבות שנהנו ממנו אינם עומדים בתנאים המוגדרים בחוק. ממצא זה עלה בבדיקה יסודית שנערכה בצה"ל, שהתייחסה למועמדים לשירות ביטחון שאינם פועלים בהתאם לכללי דחיית השירות או שהגישו תצהיר שאינו תקין.

חלק מהצעירים שהפטור שלהם נשלל בעקבות הבדיקה הם מאנשיו של הרב הליטאי שמואל אוירבך, שמוביל קו קיצוני נגד שיתוף פעולה עם צה"ל. אוירבך אוסר על תלמידיו להתייצב בלשכות הגיוס, ולו כדי להצהיר שהם תלמידי ישיבה.

אוירבך אוסר על תלמידיו להתייצב בלשכות הגיוס, ולו כדי להצהיר שהם תלמידי ישיבה

גופים המזוהים עמו הפיצו בימים האחרונים הודעה שלפיה "הצבא ביטל כבר את מעמד 'בן הישיבה' הצבאי להמוני בני ישיבות מקדשי השם, אשר כמובן ממשיכים לשקוד על תלמודם ביתר שאת וביתר עוז תוך עמידה על משמר התורה והיהדות".

ואלה מציין שהאזהרה הופצה כדי שחרדים לא יחששו מזימונים שהם מקבלים לאחרונה מצה"ל וימשיכו להתעלם מהם.

מצה"ל נמסר כי אנשיו פועלים "בהידברות מול המגזר החרדי ועושים ככל שנדרש על מנת להתאים את תהליכי ההתייצבות ואת מסלולי השירות".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?