לא חייבים שניים

הרב לאו מודה: אין צורך בשני רבנים ראשיים

בראיון ל"ידיעות אחרונות" הסכים לאו עם הטענה שאין הכרח בשני רבנים ראשיים. הראשון לציון, יצחק יוסף, מתנגד לביטול אחת ממשרות הרב הראשי

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

הרב הראשי, דוד לאו, הפתיע אתמול והודה שלמדינת ישראל אין צורך בשני רבנים ראשיים. בראיון ל"ידיעות אחרונות" נשאל הרב לאו: "אתה מודה שאין הכרח אמיתי בשני רבנים ראשיים?" לאו השיב: "נכון. אבל כבר יש שניים והחלוקה ביניהם עניינית: האחריות של הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי) היא לבתי הדין ולגיור ואני אחראי על כשרות ונישואים".

שר הדתות הקודם, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, ניסה לקדם חוק שיקבע כי בישראל יכהן רב ראשי אחד. כידוע, כיום מכהנים זה לצד זה רב ספרדי ראשי ורב אשכנזי ראשי. הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, נלחם נגד הצעתו של בנט. הוא שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר הפגישה הורה נתניהו למזכיר הממשלה לגנוז את החוק.

הרב יוסף: רב ראשי זה מנהיג רוחני, מדריך הלכות לציבור. זה לא רק להופיע ביום הזיכרון וביום העצמאות

כזכור, בהקלטה שנחשפה ב"כיכר השבת" תקף הרב יוסף את הצעת החוק של בנט. בשיעור שמסר סיפר יוסף על פגישתו עם נתניהו. "אמרתי לו, אתם רוצים רב ראשי אחד? קודם תבינו מה זה רב ראשי. רב ראשי זה מנהיג רוחני, מדריך הלכות לציבור, זה לא רק להופיע ביום הזיכרון וביום העצמאות. עיקר התפקיד של רב ראשי זה ללמד תורה לעם", סיפר הרב יוסף.

הרב יוסף הוסיף, כי אמר לראש הממשלה שיש לבטל את תפקיד הרב הראשי האשכנזי. "אמרתי לנתניהו, 'אתם יכולים לבטל את מה שהקמתם. אתם הקמתם את הרב הראשי האשכנזי? תבטלו את זה – בבקשה. את שלנו אתם לא עשיתם. זה קרוב לארבע מאות שנה שלנו'".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?