תורה וסייבר

חדש: מסלול להכשרת בוגרי ישיבות חרדיות ללוחמת סייבר

מסגרת ייחודית המשלבת לימודי סייבר ולימוד תורה מכשירה צעירים חרדים לשירות במגוון תפקידים בצבא

חיילי שח''ר בסיום קורס תכנות, עם הרמטכ''ל הקודם, גבי אשכנזי. צילום: www.flickr.com/people/45644610@N03, wikipediaחיילי שח''ר בסיום קורס תכנות, עם הרמטכ''ל לשעבר גבי אשכנזי. צילום: www.flickr.com/people/45644610@N03, wikipedia

בקמפוס האקדמי של מכון לב בירושלים פועלת מסגרת צבאית ייחודית, שבה משלבים 18 בוגרי ישיבות תיכונית לימוד תורה והכשרה לתפקיד של לוחמי סייבר בצה"ל. מייסד המסגרת ומנהלה הרוחני הוא הרב כרמי גרוס. לקשר עם הצבא אחראי מנכ"ל התוכנית, סגן אלוף במילואים רמי ליבר, שסיים לאחרונה 24 שנות שירות בחיל מודיעין.

"מדובר במסלול המעניק לבוגריו את ההכשרה המקיפה שהצבא צריך ובנוסף מקצוע שהם יכולים לעסוק בו בחיים האזרחיים ולהתפרנס בכבוד", אמר ליבר ל-ynet. לדבריו, לצבא יש צורך בלוחמי סייבר. "כל זה עם לימוד תורה משמעותי ושמירה על אורח חיים חרדי מלא גם בתוך השירות הצבאי".

התוכנית, שנמשכת ארבע שנים, נבנתה בשיתוף עם אגף התקשוב בצה"ל. בשנתיים הראשונות לומדים המשתתפים לימודי קודש עד 18:30 ואחר כך לימודי סייבר עד 23:30. בהמשך הם משרתים שנתיים בצבא בשעות היום ובערב לומדים תורה במכון לב. מקור צבאי אמר כי בוגרי המסגרת ישולבו באמ"ן, באגף התקשוב, בשירות קרבי או במסגרות שח"ר השונות.

בוגרי המסגרת ישולבו באמ"ן, בתקשוב, בשירות קרבי או במסגרות שח"ר

לדברי הרב גרוס, המסגרת מלווה את משתתפיה גם בתקופת השירות הצבאי. "בשלב השירות הם עובדים בקבוצות נפרדות של עשרה בחורים, עם מישהו מטעם הישיבה שמלווה אותם כל הזמן, בתנאים הרבה יותר מחמירים מחיילי שח"ר כיום. כשהם מסיימים את שעות השירות, הם חוזרים שוב לישיבה". רוב הוריהם של המשתתפים בתוכנית תומכים בהם. רק הורה אחד התנגד לשירות של בו במסגרת.

אחד המשתתפים, אריה רוזנפלד, בן 19, למד שנה בישיבת עפולה, אבל לדבריו, "ידעתי שאני לא אעשה רק את זה כל חיי ושהגיע הזמן לחשוב על העתיד שלי. שמעתי על המקום הזה מחברים שלמדו איתי, והחלטתי להצטרף".

משתתף אחר, צבי דיסין, בן 20, למד שנתיים בישיבה גבוהה. "בסוף השנה השנייה התחלתי לא ללמוד מספיק טוב, והבנתי שאני צריך למצוא משהו אחר", אמר. "מישהו סיפר לי על הפרויקט של הרב גרוס, ואני כאן".

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?