נזכור את כולם

חללי הנח"ל החרדי הראשון – כבר לא אלמונים

13 החללים של הנח"ל החרדי שפורק בשנות ה-70 נשכחו עשרות שנים. השנה, כותבת טלי פרקש ב-ynet, פקדו את קבריהם לראשונה חיילי הנח"ל החרדי של ימינו

חלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, צילום: Templar1307, flickrחלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, צילום: Templar1307, flickr

עד השנה היו שלושה עשר בנים חורגים למשפחת השכול הישראלית. אלה הם חללי הנח"ל החרדי הראשון, שקם בראשית שנות ה-50 ונסגר בקול דממה דקה בתחילת שנות ה-70, כתבה טלי פרקש ב-ynet. איש לא טרח לזכור את חללי הנח"ל החרדי הראשון. משפחותיהם בחרו להתעלם מהבנים שהתגייסו לצבא, ואילו חיילי הנח"ל החרדי החדש ומפקדיו לא ידעו על קודמיהם.

בעקבות מאבק שניהל יצחק דרקסלר – חרדי ולוחם לשעבר שנפצע קשה בקרבות הבלימה ברמת הגולן במלחמת יום כיפור – חללי הנח"ל החרדי הראשון זכו השנה להכרה, לראשונה. ביום הזיכרון, בשעת הצפירה, עמדו חיילי הנח"ל החרדי החדש לצד קברי החללים ההם.

נפתלי לווינגר, בוגר ישיבת "תפארת צבי" ואחד מחיילי הנח"ל החרדי היום, נמנה על אלה שפקדו את קברו של החלל יהודה חביב נעימי ז"ל, מהנופלים של הנחל החרדי הראשון. "לפני שהתגייסתי, הייתי הרבה פחות מודע לטקסי הזיכרון", אמר לווינגר. "בתלמוד-תורה ואחר כך בישיבה, היינו אומרים פרקי תהילים בזמן הצפירה זה היה האזכור היחיד ליום הזיכרון. רק אחרי החיול הבנתי שמדובר ביום אבל לאומי".

חשוב לי לדעת שהיו אנשים ששילבו בהצלחה צבא ואורח חיים חרדי. אני לא חושב שהשירות פגם ברמה הרוחנית שלו

לווינגר אמר, כי מבחינתו, השתתפות בטקסי יום הזיכרון היא מהפכה של ממש. "זה כבר יום הזיכרון השלישי שאני מציין, וכל מה שאני רוצה זה 'להיכנס אליהם', לחוש אותם הכי קרוב שאפשר", הסביר.

ישעיהו שושן, מפקד מחלקה בגדוד הנח"ל החרדי "נצח יהודה", מכיר את טקסי הזיכרון הצבאיים, אבל מבקש מפקודיו שלא יתמקדו יותר מדי באבל, אלא ינסו להפיק ממנו תובנות לעתיד. "הנופלים מסרו הכל בשבילנו", אמר. "הערכים שהנחילו, המידות שלהם – מבחינתו אין תורה יותר גדולה מזה".

בצפירה השנה עמד שושן בהר הזיתים, לצד קברו של טוראי מאיר אביצדק רקובסקי ז"ל. "הוא בוגר ישיבת חברון", אמר שושן. "לי חשוב לדעת שהיו דמויות כאלה, שהיו אנשים חרדים ששילבו בהצלחה צבא ואורח חיים חרדי. אני לא חושב שהשירות שלו פגם במשהו מהרמה הרוחנית שלו. לדעתי, אולי אפילו ההיפך הוא הנכון".

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?