אש זרה

בכיר בחב"ד: אנשי החסידות לא צריכים להדליק משואות

רבה של קרית מוצקין, דוד דרוקמן, קרא לרב שמעון רוזנברג ולנכדו, הילד מוישי ניצול הפיגוע במומבאי, לא להדליק משואה ביום העצמאות, מכיוון שחב"ד מתנגדת נחרצות לציונות. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: הציבור לא יודע עד כמה חב"ד אנטי-ציונית

הלווייתם של גבריאל ורבקה הולצברג, הרוגי הפיגוע במומבאי ב-2008, בכפר חב''ד. צילום: Akiva, flickrהלווייתם של גבריאל ורבקה הולצברג, הרוגי הפיגוע במומבאי ב-2008, בכפר חב''ד. צילום: Akiva, flickr

"בקרב רבים בישראל יש אי הבנה עד כמה העמדה התיאולוגית של חב"ד היא אנטי-ציונית. זאת בושה למדינה, שרבנים שמכהנים מטעם המדינה יורקים לבאר של המדינה ורואים בה עבודה זרה", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. הדברים נאמרו בתגובה למאמר שפרסם הרב דוד מאיר דרוקמן, רב העיר קרית מוצקין, שקרא לחסידי חב"ד שלא להדליק משואה בטקס המרכזי לכבוד יום העצמאות.

עם מדליקי המשואות בערב יום העצמאות השנה נמנים הרב שמעון רוזנברג ונכדו מוישי הולצברג, בן שנתיים, שהוריו גבריאל ורבקה נהרגו בפיגוע הטרור בבית חב"ד במומבאיי שבהודו בשנת 2008. מאז הפיגוע הנכד גדל בביתו של הסב. מדליקי המשואות השנה נבחרו על פי המוטו "ערבים זה לזה – שנת ערבות הדדית". הרב רוזנברג, איש חב"ד, נבחר כמייצגה של תנועה ששליחיה בעולם "מממשים את עקרון הערבות ההדדית".

בגלי צה"ל דווח כי דרוקמן, מבכירי הרבנים בחב"ד, דרש מהרב רוזנברג ומנכדו הפעוט "לפרוש" מתפקיד זה. "אנו מכירים במדינה דה פקטו, מסייעים לה שואפים לחזק אותה ולדאוג לשלמותה. אבל אנחנו לא מכירים במדינה דה יורה, ולא יכולים להכריז לתפארת מוסד שמנותק מיסודות התורה", אמר דרוקמן בתוכנית "עושים צהריים" עם יעל דן בגלי צה"ל.

במאמר שפרסם באתר של חב"ד כתב דרוקמן: "הרבי מליובאוויטש, דעתו היתה זהה לחלוטין לדעת חותנו ואביו: התנגדות מוחלטת לרעיון הציוני. פעילות הקירוב של הרבי היא כלפי האנשים כיהודים פרטים, שאותם צריך לקרב ליידישקייט, ואין לזה קשר להתנגדות לאידיאולוגיה הציונית.

"בתחילת ימי נשיאותו של הרבי על כס ממלכת חב"ד, התקיים 'דינר' התרמה לטובת ישיבת ליובאוויטש המרכזית... לאחר

דרוקמן: מעולם לא עלה על דל שפתיו של הרבי צמד המלים 'מדינת ישראל'

סיום ה'דינר' קבוצת גבירים פצחו בשירת 'התקווה', וזאת הם עשו למורת רוחם של מארגני ה'דינר'. מאן דהו מסר לרבי את העובדה הזאת, וכן את העובדה שנציג ישיבת ליובאוויטש שנכח במקום לא יצא במחאה. בתגובה לכך, הסכיתו ושמעו – הרבי, לא פחות ולא יותר – הסיר את 'נשיאותו' מישיבת ליובאוויטש המרכזית"...

כדי להדגיש את התנגדותה של חב"ד לציונות הוסיף דרוקמן: "גם בשעה שהרבי קירב את מר זלמן שז"ר – מעולם לא נשמע מפיו הקדוש צמד המלים 'נשיא המדינה'. כאשר הרבי דיבר בלהט על ביטחונה של ארץ ישראל ושלמותה, על זכות יישוב ארץ ישראל, על החומר והבעיה ההלכתית בירידה ממנה אפילו יציאה לפרק זמן קצר – מעולם לא עלה על דל שפתיו צמד המלים 'מדינת ישראל'... הרבי אף התנגד שעל ספרים שבהוצאת ליובאוויטש יהיה סמל ה'מגן דוד'... על התנגדותו לרעיון כי המדינה היא 'אתחלתא דגאולה' – מיותר להכביד מלים, כי עמדתו זו הינה מן המפורסמות".

בהתייחסות ישירה להשתתפות אנשי חב"ד בטקס הדלקת המשואות כתב דרוקמן: "היעלה על הדעת שמישהו ידליק 'משואה' לכבוד 'יום השנה' ל...'קפיצה מן הגג' ויכריז 'אני מדליק משואה לתפארת הקופצים מן הגג'? זה מה שבעצם עושים אלה המדליקים את ה'אש זרה', תוך כדי הכרזה 'לתפארת מדינת ישראל!' ...ביום ה' אייר, יום 'הכרזת המדינה', התחולל הדבר החמור ביותר: הוצהר בעצם כי מוקמת מדינה יהודית שלא על יסודות תורת הנצח שלנו".

לידיעה באתר גלי צה"ל

לידיעה בוואלה!

למאמרו של הרב דרוקמןאיך תוכל לפעול?