מאבק בנשק חרדי

פעילים רפורמים מפיצים פשקווילים נגד קווי ההפרדה

בחול המועד פסח החלה התנועה הרפורמית להפיץ באוטובוסים חומרים נגד "קווי המהדרין"

גבר חרדי יושב באוטובוס הפרדה בירושלים. 17.05.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90גבר חרדי יושב באוטובוס הפרדה בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה).  צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ראשי המאבק נגד ההפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים החלו לפעול נגדה באמצעים המזוהים עם התומכים המרכזיים ב"קווי המהדרין". בחול המועד פסח החלו פעילים רפורמים להפיץ בירושלים פשקווילים נגד ההפרדה, בדומה לחרדים.

קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי צעירי התנועה הרפורמית והמרכז לפלורליזם יהודי החלו להפעיל בירושלים "סיירת שוטטות אוטובוסים". 15 פעילי הסיירת עלו על אוטובוסים שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים וחילקו לנוסעים פשקווילים ובהם ביטויים שמופיעים בדרך כלל על הקירות במאה שערים – "פשע משתולל במחננו", "אזהרה חמורה", "זעקת היהדות הנאמנה", "ולשומעים ינעם ותבוא עליהם ברכה" ועוד.

מוטי בבצ'וק, רכז השטח של התנועה הרפורמית, אמר ל-ynet כי העוברים והשבים עיינו בחומר, אך מיהרו להתנער מהדברים.

ההפרדה לא וולונטרית. ההתנכלות, ההטרדה והאלימות כלפי נשים אסורות מבחינת בג"ץ

לדבריו, בכמה מהמקרים התפתח ויכוח בין הצעירים לנוסעי האוטובוסים. "היו לנו שתי מטרות: האחת – להבהיר שההפרדה לא וולונטרית. ההתנכלות, ההטרדה והאלימות כלפי נשים אסורות מבחינת בג"ץ, ועלולות לגרור סנקציה פלילית נגדם; השנייה – להזהיר מפני מדינה מתבדלת שמתפתחת פה, שזה סוג של טהראן", אמר בבצ'וק.

לפני כשלושה חודשים פסק בג"ץ כי אפשר להמשיך להפעיל את "קווי המהדרין", אם הדבר ייעשה בהסכמה. מאז עלה מספרם של קווי ההפרדה במידה משמעותית.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?