מאחורי הקלעים של החינוך הטהור

עמנואל: לא רק אפליה, גם חשדות להתעללות מינית

למאבק האפליה העדתית בעמנואל קדמה פרשה שבמרכזה חשדות להתעללות מינית של מנהל בית הספר האשכנזי לבנים בילדי החוזרים בתשובה. שם, על פי כתב האישום, דווקא נבחרו מאה אחוז חוזרים בתשובה מזרחים

ההפגנה נגד בית המשפט העליון בפרשת עמנואל 17.06.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90ההפגנה נגד בית המשפט העליון בפרשת עמנואל, 17.06.2010. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

לפרשת האפליה של תלמידות ממוצא מזרחי בעמנואל קדמה פרשה אחרת, שבמרכזה חשדות להתעללות מינית של מנהל בית הספר לבנים במקום.

יפעת ארליך, מתוכנית התחקירים "360" של רשת, כותבת כי באוגוסט 2008, כמה חודשים לאחר שיואב ללום הגיש עתירה לבג"ץ נגד אפליית התלמידות המזרחיות בעמנואל, הקליט דב חן, המקורב לנוער בעיר, שיחה תלמיד בתלמוד התורה "יסודי תורה". בשיחה רמז הנער כי מנהל "יסודי תורה" משה נוסבויים, מבכירי חסידות סלונים בעמנואל, פגע מינית בכמה תלמידים, בני 13-10.

השיחה המוקלטת הועברה לאחד מרבני העיר, שניסה לברר את הפרטים. הרב גבה עדות מחלק מהילדים ולאחר מכן פנה אל הוריהם. כל ההורים הם חוזרים בתשובה, רובם ממוצא מזרחי. הרב מסר את הפרטים שנודעו לו להורים. הפרטים הועברו גם לאנשי סלונים. אנשי סלונים, בהנהגתו של יצחק וינברג, נכדו של האדמו"ר מסלונים, סירבו להרחיק את נוסבויים מבית הספר. בהתאם למקובל בחברה החרדית בכל הנוגע לחשודים בעבירות מין לכאורה – הגלייתם לעיר אחרת או לחו"ל – נרכשו לנוסבויים כרטיסי טיסה לאנגליה.

הורי התלמידים שהתלוננו עברו מסכת של הכפשות, השפלות ונידוי

אבל הורי התלמידים לא ויתרו. הם פנו ליורם שפיר, גבאי בית הכנסת של בעלי התשובה בעמנואל, ולפסיכולוגית ד"ר סוזי קגן. שפיר נאבק לגילוי האמת וקגן הגישה תלונה למשטרה. המשטרה עצרה את נוסבויים וגבתה עדויות מחלק מהנערים.

למרות הלחץ הכבד שהופעל עליהם – בעלי התשובה ממוקמים בתחתית הסולם בחברה החרדית – היו הורים שלא ויתרו. ילדיהם העידו במשטרה, וכתב אישום חמור בגין מעשים מגונים הוגש נגד נוסבויים. ההורים שילמו מחיר כבד ביותר. הם עברו מסכת של הכפשות, השפלות ונידוי.

אנשי סלונים אף לא קיבלו את דעתו של הרב מנחם מנדל שפרן, דיין ופוסק בולט בחברה החרדית, שקבע שההורים פעלו על פי דעת תורה ושאסור לפגוע במשפחות הילדים. אחרי חשיפת הסוד, אפשר להבין טוב יותר את חוסר הנכונות של אנשי סלונים להגיע לפשרה בבג"ץ בפרשת עמנואל.

לצפייה בכתבה על הפרשה

לצפייה בתוכנית "360"

 איך תוכל לפעול?