זמן שחרור

אלפים מצטרפים לעם היהודי, הפחדנות דוחה אותם

יש לשים קץ למצב שבו הזרם החשוך ביותר בקרב החרדים קובע מי ייחשב יהודי ומי לא, קובע בן דרור ימיני במאמר ב"מעריב"

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

במדינות רבות במערב עולה אחוז נישואי התערובת – משפחות שבהן רק אחד מבני הזוג הוא יהודי. רבות מהמשפחות המעורבות שומרות על אורח חיים יהודי, כותב בן דרור ימיני ב"מעריב". לדבריו, אין זה אורח חיים אורתודוקסי, אבל הוא יהודי יותר מזה של רוב המשפחות היהודיות בישראל.

הבעיה העיקרית של משפחות אלה, כותב ימיני, היא הסירוב של הממסד הרבני – בישראל ובחו"ל – לקבל אותן. "בתי ספר יהודיים רבים לא מקבלים ילדים של אמהות לא יהודיות, גם אם האבא יהודי. הם רוצים להיות יהודים. דוחים אותם. נכון שחוק השבות מאפשר להם לעלות לישראל, אבל יהודים, עם כל הכבוד למדינה הציונית, זה לא רק ישראל. יש עם יהודי".

לדברי ימיני, מאות אלפים, אולי מיליונים, מרגישים יהודים. הם בחרו לחיות עם בת זוג או בן זוג יהודים, ואימצו אורח חיים

אין שליטה אורתודוקסית בתהליכי הגיור. יש שליטה אולטרה-חרדית באחד הצמתים החשובים ביותר לקיומם של מדינת ישראל ועם ישראל

יהודי. "מדובר בבחירה חופשית. אז מה לנו כי נרחיק אותם? ומה לנו כי נרחיק מאות או אלפי צעירים מברית המועצות, שכבר חשים יהודים, שתורמים למדינה, שנשארים כאן מבחירה, ואפילו לאחר גיור צבאי, כדת וכדין".

הגישה החרדית, לדבריו, השתלטה על כלל ישראל. אין מדובר בעדה החרדית, אלא בפלגים היותר קיצוניים בתוכה. "רבים, גם במחנה האורתודוקסי, מבינים שמדובר בטרגדיה זוחלת לטווח הארוך. אבל שיקולי קואליציה לטווח הקצר פוגעים באינטרס היהודי. אין שליטה אורתודוקסית בתהליכי הגיור. יש שליטה אולטרה-חרדית באחד הצמתים החשובים ביותר לקיומם של מדינת ישראל ועם ישראל". ימיני קורא להשתחרר מכבלי הזרם החשוך ביותר מכל הזרמים. לא הרבנים מהאגף הרדיקלי מעכבים את השינוי, אלא הפוליטיקאים מהאגף היהודי, הציוני והלאומי, שנכנעים להם.

לקריאת המאמר המלאאיך תוכל לפעול?