מאבק משותף

בכפר יונה וביישובים אחרים נאבקים נגד ההתחרדות

נציגים של ועדי פעולה חילונים מכל הארץ נפגשים ומחליפים שיטות פעולה ורעיונות למניעת השתלטות חרדית על יישוביהם

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

כ-50 נציגים מוועדי פעולה חילוניים בכל הארץ, הנאבקים נגד כניסה של תושבים חרדים למקום מגוריהם, נפגשו בחיפה ביום חמישי, 17 במרס, כדי להחליף עצות ורעיונות. זה היה המפגש השלישי של פעילים מחיפה, מרמת אביב, מירושלים, מכפר יונה, מרחובות, מרמות השבים ועוד. הם מקווים שיוכלו ללמוד איש מרעהו שיטות למאבק על צביונו החילוני של היישוב. עם זאת, בוועדי הפעולה מדגישים כי אין מדובר במאבק אנטי-דתי גרידא וכי יש להם מה לומר גם על אופן התנהלותן של הרשויות המקומיות.

את המפגשים, כותבת גילי כהן ב"הארץ", יזם ירון ידען, פעיל אנטי-חרדי בולט. להתארגנות החדשה עדיין אין שם או גוף מסודר; הקשר בין הפעילים מתנהל באמצעות הדואר האלקטרוני. "במפגשים האלה אתה מגלה ששיטות הפעולה (של החרדים) דומות בכל מקום ומקום, ואין אלא להיאבק בהן", סיפר ל"הארץ" אחד ממשתתפי הפורום.

החשש העיקרי של התושבים החילונים הוא מהפיכת יישובם ליבנאל או לבית שמש – שבתוך שנים לא רבות קיבלו צביון חרדי מובהק. במרבית המוקדים, התושבים החילונים נאבקים בין

במפגשים האלה אתה מגלה ששיטות הפעולה (של החרדים) דומות בכל מקום ומקום, ואין אלא להיאבק בהן

כותלי בתי המשפט, באמצעות המקומונים או בישיבות של המועצה המקומיות. בכפר יונה, שם מוחה קבוצת חילונים על הקמת בית ספר חרדי בלב שכונתם, עלה המאבק על פסים מחתרתיים יותר. קבוצת תושבים, המכנה עצמה "ועדת קישוט", עוסקת בריסוס כתובות גרפיטי, בתליית שלטי מחאה ובפיזור מאות פתקים במוסדות החינוך הקוראים לראש המועצה, אפי דרעי, להתפטר.

הם מתכוונים לערוך בכל יום שישי בכפר יונה "יום זעם" מקומי – עד שהקצאת הקרקע לבית הספר "פני מאיר" של מעיין החינוך החרדי, המזוהה עם ש"ס, תידחה. התושבים טוענים כי ההקצאה אינה עונה על צרכים אמיתיים של היישוב, שבו רק כמה עשרות בודדות של משפחות חרדיות.

מייסד ומנהל בית הספר "פני מאיר", הרב יוסף הללויה, גיסו של שר הפנים אלי ישי, אמר: "אף אחד לא מתכוון לכפר יונה חילונית או חרדית, אנחנו כפר יונה יהודית". ממועצת כפר יונה נמסר בתגובה ל"הארץ": "אין שום סכנה להתחרדות היישוב. בית הספר פועל במבנים יבילים ובתת תנאים שאינם ראויים לקיומו".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?