אין חדשות חינם

פסק דין בבג"ץ: קווי הנייעס ייסגרו

נדחתה עתירה שהגישו מפעיליהם של קווי טלפון המספקים חדשות למגזר החרדי ללא תשלום

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: Stellas mom, flickr

בג"ץ דחה עתירה שהגישו מפעילים של קווי חדשות טלפוניים ללא תשלום, הנפוצים במגזר החרדי. מפעילי הקווים עתרו לבג"ץ לאחר שמשרד התקשורת פרסם תקנות שבהן נקבע כי אין להפעיל קו תוכן טלפוני שלא נדרש תשלום ייחודי על השימוש בו. התקנות מתירות רק הפעלת "קווי פרימיום", שהמחייג אליהם נדרש לתשלום נפרד על השימוש בשירות.

בעקבות דחיית העתירה ייסגרו רבים מקווי החדשות החרדיים, המכונים קווי נייעס. לפי nrg, רק קווים שיגבו תשלום מהמאזינים ימשיכו לפעול.

קווי הנייעס נחשבים כלי תקשורת חתרניים ועצמאיים ולכן הם נתקלים בהתנגדות של הממסד הרבני. הם מופעלים באמצעות חיוג למספרים מסוימים, שבהם אפשר להאזין לחדשות. קווי הנייעס עוקפים את ההגבלות על מכשירים סלולריים כשרים, שבהם אין אפשרות להאזין לשידורי רדיו.

מלבד קווי חדשות כלליים, חצרות חסידיות שונות מפעילות קו מיוחד לבני הקהילה

כיום פועלים עשרות קווי תוכן המיועדים לציבור החרדי. מלבד קווי חדשות כלליים, חצרות חסידיות שונות מפעילות קו מיוחד לבני הקהילה שמעדכן על אירועים בחסידות. גם תלמידי ישיבות, שמחזיקים טלפון כשר, יכולים לצרוך חדשות רק באמצעות קווי הנייעס.

מקור באחד ממפעילי הקווים אמר כי בעקבות הפסיקה הם יתקשו לעמוד מול הממסד הרבני. "קווי הפרימיום מופעלים באמצעות קידומת 1900. ועדת הרבנים לענייני תקשורת תוכל לחסום את הקידומת הזו במכשירי הטלפון הכשרים. עד עתה פעלנו מקידומות רגילות ולכן לא יכלו לחסום אותנו", הסביר המקור.

עם זאת, המקור אמר כי למרות ההכרעה הוא אופטימי. "יש רבים שאנחנו ספקי המידע היחידים שלהם. אין להם לא רדיו ולא אינטרנט ואת כל המידע הם מקבלים מקווי הטלפון. מוכרח להימצא פתרון, אי אפשר לסתום לאנשים את האוזניים".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?