בעקבות הסובארו

כתבי אישום נגד החשודים בהצתת כנסיית הלחם והדגים

שני חשודים, ינון ראובני ויהודה אסרף, יועמדו לדין בעקבות הצתת הכנסייה בחוף הצפוני של הכנרת. לראשונה הוגש כתב אישום בגין הצתת כנסייה או מסגד

חצר כנסיית הלחם והדגים בטבחה. צילום: David Shankbone, wikipediaחצר כנסיית הלחם והדגים בטבחה. צילום: David Shankbone, wikipedia

ינון ראובני ויהודה אסרף יועמדו לדין ויואשמו בהצתתה של כנסיית הלחם והדגים בצפון הכנרת ביוני. זוהי הפעם הראשונה מאז שהחלו הצתות המסגדים והכנסיות בדצמבר 2009, שהמפלג לפשיעה לאומנית במחוז ש"י במשטרה הצליח לפענח הצתה של מקום קדוש.

קצה החוט שהוביל לפענוח ההצתה היה תיעוד של מכונית סוברו שחנתה ליד הכנסייה ביום ההצתה. המכונית צולמה במצלמת אבטחה שהיתה בסמוך לכנסייה. עם זאת, במצלמה נראו רק דמויות מטושטשות, שלא היתה אפשרות לזהות. החוקרים בדקו 400 מצלמות אבטחה נוספות וחיפשו את מכונית הסוברו. בעזרת הצילומים הם שחזרו את מסלול הנסיעה של המכונית.

הם הגיעו לסרטון שצולם במצלמת האבטחה שבתחנת הדלק בצומת לטרון. בסרטון, ששודר בערוץ 10, נראה ראובני מתדלק את מכונית הסוברו. ראובני גם מילא בקבוק חלב בדלק. אותו בקבוק נמצא בסמוך למקום ההצתה. לאחר שראובני תועד נכנס לחנות סמוכה, הזיהוי הושלם.

בסרטון נראה החשוד ראובני ממלא בקבוק חלב בדלק. אותו בקבוק נמצא בסמוך למקום ההצתה

חוקרים שערכו חיפוש בזירת ההצתה מצאו כפפה, שבה איתרו דנ"א התואם את הדנ"א של ראובני. "הארץ" מציין כי ראובני שתק בחקירה ולא מסר גרסה חלופית המסבירה את הראיות הנסיבתיות שנאספו נגדו. אם יורשע, צפוי לו עונש מאסר כבד. לאחרונה נגזרו על שלושה פעילי ימין שהציתו כלי רכב של פלסטיני 30 חודשי מאסר.

על פי החשד, ראובני ואסרף היו חברים בהתארגנות שלבד מהצתת הכנסייה בגליל עמדה מאחורי פשעי שנאה נוספים. אחד מחברי ההתארגנות הוא משה אורבך, חרדי בן 24 מבני ברק, שמוחזק במעצר. הוא החזיק מסמך בן 11 עמודים, המפרט את הרציונל האידיאולוגי המצדיק פגיעה בקודשי דת נוצריים. חבר נוסף בהתארגנות שנעצר הוא מרדכי מאייר, בן 18, שהורחק באחרונה בצו מינהלי מהגדה ומירושלים.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?