הפרדה בגן הילדים

עיריית ירושלים הציבה גדר, התושבים הסירו אותה

בחצר משותפת לגן ילדים חילוני ולגן חרדי בקרית יובל הוצבה גדר מפרידה, שהוסרה בעקבות מחאה של ההורים

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. 09.11.10 .צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל בעיר. לחצים כבדים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גדר הפרדה שהוקמה בין גן חילוני לגן חרדי הסמוכים זה לזה בשכונת קרית יובל בירושלים, הוסרה על ידי התושבים. בתחילת מרס 2011 הקימה עיריית ירושלים את הגדר, שהפרידה בין גן פשוש – שבו לומדים ילדים חילונים – לגן של העמותה החרדית עץ הדעת.

רונן מדזיני מדווח ב-ynet, כי הקמת הגדר עוררה התנגדות עזה בקרב ההורים החילונים והיתה שנויה במחלוקת בצד החרדי. הגדר הוסרה בתיאום עם המינהל הקהילתי בשכונה, לאחר שהופעלו על העירייה לחצים כבדים להסרתה. הגדר הוסרה יומיים לאחר שהוקמה באמצע חצר משותפת לשני גני הילדים, דיווח ניר חסון ב"הארץ".

ההורים החילונים זעמו על ההחלטה להציב את הגדר, שהתקבלה בלי לשתף אותם, והפגינו בדרישה להסירה. בין ההורים החרדים היו שהסבירו כי ההפרדה דרושה מכיוון שהילדים החרדים עלולים לראות את החילונים בגופיות וללא כיפות. גם בקרב ההורים החרדים נשמעה ביקורת על ההחלטה.

גן פשוש נפתח בתחילת השנה על ידי הורים חילוניים, שחלקם שותפים פעילים במאבק נגד התחרדות קרית יובל.

זה מצער שהילדים הסתדרו ושיחקו ביחד, ואנחנו המבוגרים יוצרים הפרדה ומראים להם שאי אפשר לחיות ביחד באותה עיר

בגן לומדים ילדים ממשפחות חילוניות וממשפחות דתיות. ההורים סיפרו שלא פעם היו ילדי שני הגנים משחקים זה עם זה בחצר המשותפת. כמה הורים חרדיים לא היו מרוצים מהקרבה בין הגנים ופעלו אצל נציגיהם בעירייה כדי לקדם את בניית הגדר.

לאחר בניית הגדר אמרה אסתי קרמייר, אמא לילדה בגן החילוני: "זה מצער שהילדים הסתדרו אחד עם השני ושיחקו ביחד, ואנחנו המבוגרים יוצרים להם את ההפרדה ומראים להם שאי אפשר לחיות ביחד באותה עיר ובאותה מדינה".

עמנואל שטנר, חובש כיפה שבתו לומדת בגן החילוני, אמר: "זאת היתה שכנות נורמלית. כואב לחשוב מה זה אומר על השכונה והעיר שלנו. איפה הגטואיזציה הזאת תיגמר?"

מעיריית ירושלים נמסר: "ראש העיר, נר ברקת, ביקש מראש מינהל החינוך בעירייה לקרוא לצדדים אליו, כדי למצוא בהידברות פתרון לדו-קיום ולניהול החיים המשותפים בגני הילדים בשכונה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?