חורף באמצע ספטמבר

שעון חורף שעון קיץ

ד"ר אורי אמיתי קורא לשר הפנים בבלוג "יהודית, דמוקרטית, ישירה" לשקול חזרה לשעון הקיץ עם צאת יום הכיפורים

ראש הממשלה בנימין  נתניהו ויויו"ר ש"ס, אלי ישי, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנסת. מזיזים מחוגים כדי להקל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הנימוק המרכזי לכך ששעון החורף נכנס לתוקף באמצע ספטמבר, כותב ד"ר אורי אמיתי בבלוג "יהודית, דמוקרטית, ישירה", הוא ההקלה שהחלתו תעניק לצמים ביום הכיפורים. "עד כמה שהבנתי מגעת, הצום מוכתב בכל מקרה על ידי השמש בכניסתו, ועל ידי הכוכבים בצאתו. מה לאלה ולסיבובה של הארץ בכלל סביב עצמה ולזוויתה של ארץ-ישׂראל בפרט מול השמש? אז מה מסמל כאן השעון?" הוא שואל.

אמיתי מוצא שבעניין זה יש ללמד זכות על שר הפנים, אלי ישי, בגלל רצונו להקל על הצמים. "קשה לאמר שהיהדות בת-זמננו נהנית יותר מדי מהיצר להקל", הוא כותב. "נהפוך הוא. ברוב המכריע של המקרים נוטים הפוסקים דווקא להחמיר חומרות. אני נוטה לזקוף זאת לעוּלה של הגולה, שעדיין לא סר מן

חוסר ההיגיון שבהנהגת שעון חורף כשבחוץ 30 מעלות ויותר והעצומה נגד שעון החורף מחייבים שיקול דעת נוסף

הכתפיים. לפיכך, עלינו לשבח את המהלך ההלכתי של אלי ישי, המוכן אף להזיז מחוגים בכל הארץ כדי להקל, ולו במעט, ודווקא ביום הכיפורים".

עם זאת, חוסר ההיגיון שבהנהגת שעון חורף כשבחוץ 30 מעלות ויותר והעצומה נגד שעון החורף מחייבים לדעתו שיקול דעת נוסף. "כבר לפני כשבוע, כשבעצומה נגד שעון החורף היו רשומים רק 90,000 שמות, התפרסמה ידיעה שלפיה מוכן שׂר הפנים לשקול להחזיר את שעון הקיץ לאחר הצום. כעת יש בעצומה למעלה מ-230,000 שמות... יש לכוון את הקריאה הציבורית החדשה למר אלי ישי להמשיך באותו קו, ולהחזיר את שעון הקיץ מייד עם צאת הצום. ההקלה תורגש ותודגש".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?