פחות השכלה - פחות הכנסה

דן בן דוד: לפני 30 שנה החרדים עוד שירתו ועבדו

השירות הצבאי אינו הסיבה לשיעורי התעסוקה הנמוכים של החרדים, אומר פרופ' דן בן דוד בראיון ל"TheMarker". הגידול בשיעורי האי תעסוקה בקרב גברים חרדים קשור לקצבאות

תמונה מהרצאתו של מנכפרופ' דן בן דוד (שני משמאל) עם ראש הפדרציה היהודית בלוס אנג'לס, ג'יי סנדרסון (מימין), יו"ר חדו"ש ארה"ב, סטנלי גולד, ומנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב (משמאל)

כלכלת ישראל זוכה לשבחים ותפקודה טוב יותר מזה של כלכלות מערביות, אבל מגמות מנוגדות לכך עלולות להביא את המשק לסף קריסה בעתיד. בין המגמות המדאיגות האלה מונה פרופ' דן בן דוד, בכתבה של אורה קורן מ"TheMarker", ירידה ברמת ההשכלה, התרחבות הפער בין עשירים לעניים ותקציב הולך וגדל לתמיכה במובטלים ובאוכלוסיות שבחרו לא לעבוד כדרך חיים, ובראשם חרדים וערבים.

לדברי פרופ' בן דוד, מנהל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, יש לצייד את כל התלמידים, כולל ערבים וחרדים, בארגז כלים בסיסי שיכין אותם לשוק העבודה המתוחכם הקיים בשנים האחרונות. במחקר שערך מרכז טאוב נמצא כי במדינות המפותחות, שיעור הגברים בגיל 54-35 שאינם מועסקים הוא 11.9%, לעומת 18.9% בישראל. שיעור הלא מועסקים בגילאים אלה במגזר הערבי הוא 27%, ובמגזר החרדי - 65%.

בן דוד מוסיף, כי לפני 30 שנה היה דמיון בשיעורי האי תעסוקה בין ישראל למדינות המפותחות, אולם מאז נפער פער לרעת ישראל. "אצל הערבים שיעור האי מועסקים הוכפל, אצל החרדים הוא זינק פי

כששר האוצר אומר 'בואו נפטור חרדים משירות צבאי, רק שיילכו לעבודה', הוא מפספס משהו רציני. ב-1979 לא פטרו אותם משירות צבאי, והם עבדו

שישה, מ-21% ב-1979 ל-65% כיום", הוא אומר. "כששר האוצר אומר 'בואו נפטור חרדים משירות צבאי, רק שיילכו לעבודה', הוא מפספס משהו רציני. ב-1979 לא פטרו אותם משירות צבאי, והם עבדו. הצבא אינו הסיבה לאי העבודה. הסיבה לגידול המשמעותי בשיעורי האי תעסוקה בקרב גברים חרדים וערבים קשורה לתמיכות הלאומיות. יותר ויותר אנשים יכולים לבחור באי עבודה כדרך חיים. חרדים לא לומדים יותר משמונה שנים, ובנוסף יש ויכוח מה הם לומדים בהן. אז איך הם יוכלו להשתלב במשק מודרני?" 

הוא מציע לתת פטור משירות צבאי לכל הגברים החרדים שהם בני 18 ומעלה כיום, ולתת למי מהם שמעוניין בכך שדרוג בהשכלה והכשרה מקצועית על חשבון המדינה. בתמורה, החרדים יתחייבו שכל מי שנמצא כעת במערכת החינוך, מהגן ועד סוף כיתה י"ב, ילמד לימודי ליבה, כולל מתמטיקה, אנגלית ופיסיקה. בנוסף, בגיל 18 הם ייצאו לשרת את המדינה.

לקריאת הכתבה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?