עוזב ותוקף

פרוש בראיון פרישה: סער חרד מיאיר לפיד

בראיון ל"מעריב" לרגל פרישתו מהכנסת, סגן שר החינוך מאיר פרוש תוקף את השר הממונה עליו

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יאיר לפיד, 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אחרי 15 שנה בכנסת, מאיר פרוש מיהדות התורה עוזב את המשכן. פרוש, שהיה סגן שר החינוך, פינה את מקומו לרב ישראל אייכלר, על פי הסכם רוטציה פנימי ביהדות התורה. בראיון לשלום ירושלמי מ"מעריב", תקף פרוש את שר החינוך, גדעון סער מהליכוד.

מה הטענות שלך נגדו?

"אנחנו דורשים עצמאות בחינוך שלנו. הוא אומר, 'לא, תעשו לימודי ליבה, תעשו מבחני מיצב'. הוא מסביר שיאיר לפיד יקבל מנדטים מול הליכוד אם הוא, סער, לא יטרפד את ההישגים שלנו. אלה הנימוקים שלו? הוא אמר את זה בישיבות שנאה (ישיבות סיעה, השיבוש של פרוש; ש"י). הוא אמר לחברי הכנסת שם, 'אם תלכו אתי נצליח, אחרת יאיר לפיד יתפוס מנדטים'. אני יודע שיש לנו הסכם קואליציוני עם הליכוד. סער ישב בראש הצוות של הליכוד. הוא ניסח הכל. כתוב שהחינוך שלנו יישמר, שלא תהיה פגיעה. לא כתוב שאם יאיר לפיד יבוא אנחנו נתקפל. זה לא כתוב בהסכם".

 למה לא תסתכל על זה אחרת. שר החינוך מבקש לקדם אתכם להשתלבות בחברה באמצעות לימוד ועבודה.

"מה שלמדנו, מה שאני למדתי, את זה נלמד הלאה. אף

החינוך הממלכתי לא יגיד לנו מה לעשות. קצת צניעות, אין לנו מה ללמוד מכם

אחד לא יגיד לנו ללמוד יותר. החינוך הממלכתי לא יגיד לנו מה לעשות. קצת צניעות, אין לנו מה ללמוד מכם. תבוא לבקר אצלנו. התלמידים קמים, אומרים 'ברוך הבא'. מישהו קופץ על השולחן? מישהו בא עם סכינים? דוחפים שולחן על המורה?"

מה קשור? תלמדו ליבה, תוכלו ללכת לעבוד ולא להישען על המדינה.

"אנחנו מוכנים לחיות חיי עוני, ולו רק לשמור על העצמאות שלנו ועל המסורת היהודית. אנחנו מאמינים בדרך שלנו ואף אחד לא יגיד לנו להשתנות. גם האלטרנטיבה שלכם לא קורצת כל כך".

אתם לא רוצים להשתלב?

"רק בתנאים שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. הרבנים יחליטו".

השפל העמוק ביותר ביחסים בין סער לפרוש נרשם בפרשת האפליה העדתית בעמנואל. פרוש הקים את האוהל המפורסם מול כלא מעשיהו, שם נכלאו הורים שסירבו לציית לפסיקת בג"ץ בעניין, וסירב לדרישת השר לפרק אותו. "מי זה גדעון סער שיגיד לי לפרק את האוהל", אומר פרוש. "סער מצטיין בנסיעות ברחבי הארץ, אבל כמעט מעולם לא דרך בבית ספר חרדי. סער הוא לא שר שלנו, רק של החינוך הממלכתי. החינוך החרדי לא שווה אצלו בקושי ביקור אחד".

לראיון ב"מעריב"איך תוכל לפעול?