הרס בקבר הנשיא השני

חולל קברו של הנשיא בן צבי בירושלים

חברה קדישא בירושלים הרסה את חלקת הקבר, כדי להכשיר מקום לקברים נוספים

הנשיא השני, יצחק בן צבי, צילום: wikipediaהנשיא השני, יצחק בן צבי, צילום: wikipedia

חלקת הקבר שבה נטמן הנשיא השני של ישראל, יצחק בן צבי, נהרסה כדי להכשיר מקום לקברים נוספים בסמוך. את ההרס גילתה הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר, בת משפחתו של בן צבי.

אביאל מגנזי ועומרי אפרים מדווחים ב-ynet, כי בן צבי לא נקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, אלא בחלקת קבר מן המניין – לפי צוואתו. במשך השנים גודרה רחבת הקבר הצנועה, הממוקמת בבית עלמין בהר המנוחות שבירושלים, וניטעו בה עצים. בני המשפחה דאגו לטפח אותה. כשבאו לשם ביום ראשון, 13 בפברואר, התגלו לעיניהם חורבן והרס. האדמה שבחלקת הקבר הוצאה מהמקום. התברר להם שחברה קדישא הקרסה את החלקה, כדי להכשיר מקומות לקברים נוספים.

"חלקת הנשיא חוללה בצורה מבזה. הכל כאן היה הפוך, כהכנה להצבת קברים נוספים בתוך החלקה של נשיא המדינה השני,

שתלו פה עצי ארז וברוש, שמרו וטיפחו – עד שנכנס קבלן של חברה קדישא ועשה שמות בכל הרחבה

שבחר להיקבר כאחד העם ולא בין גדולי האומה", אמרה מזר. היא סיפרה כי רעייתו של הנשיא, רחל ינאית בן צבי, טיפחה את החלקה במשך שנים: "שתלו פה עצי ארז וברוש, שמרו וטיפחו – עד שנכנס קבלן של חברה קדישא ועשה שמות בכל הרחבה".

לדרישת מזר, משרד הדתות הורה להפסיק את העבודות באופן מיידי. "אני מקווה שכולם יתגייסו לשמר את האתר הזה. לא מדובר בעניין פרטי, אלא בפניה של האומה", היא אמרה.

ממשרד הדתות נמסר: "בעקבות מחסור בשטחי קבורה, חברה קדישא בירושלים החליטה להכשיר מקומות קבורה נוספים במתחם הקבר של הנשיא בן צבי, בקרקע שנמצאת בבעלות החברה, לטענת אנשיה. מנכ"ל המשרד לשירותי דת הורה על הפסקת כל העבודות לאלתר, עד לבירור העניין".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?