רמאים באתרי קודש

הרב אבינר: קבצנים בכותל מקבלים אלפי שקלים ביום

בראיון לביטאון של תנועת "צהר", אבינר טוען כי יש קבצנים שנוסעים במכוניות שמחירן 300 אלף שקל

הכניסה למנהרות הכותל, צילום: templar1307 flickrהכניסה למנהרות הכותל, צילום: templar1307 flickr

הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל, ראש ישיבת "עטרת ירושלים" וממנהיגי הציונות הדתית, יוצא נגד קבצנים ופושטי יד הפועלים באתרים קדושים ובראשם הכותל המערבי. לפי ידיעה שמתפרסמת ב"חדשות מחלקה ראשונה", הרב אבינר קורא לתרום לצדקה רק ל"גופים אמינים שנבדקו או שאתה עצמך יודע בוודאות לאן הכסף הולך".

בראיון לביטאון של תנועת "צהר" טוען אבינר, כי 90% מפושטי היד הפועלים ברחובות או במקומות הקדושים הם רמאים. הרב אבינר אומר בנחרצות, כי הדברים בדוקים.

הרב מספר כי שוחח בעניין זה עם מפקד תחנת המשטרה בכותל המערבי. אבינר אמר לו, לדבריו, כי ידוע לו שאחד מפושטי היד במקום אוסף 3,000 שקל ביום. "חשבתי שאצליח להפתיע אותו", מספר הרב אבינר, אבל "הוא צחק עלי. הוא אמר לי: כבוד הרב, למה רק 3,000? למה לא 7,000

הרב אבינר" "מדובר בתעשייה של רמאות. רבים מהגופים הללו מנהלים פנקסנות כפולה"

שקל? "שאלתי אותו מהיכן הוא יודע, אז הוא סיפר לי שמאחר שהוא עוצר אותם וגם מביא אותם לבתי משפט, הוא שומע כיצד הם מודים בסכומים הללו. הוא סיפר גם שרובם מגיעים לבית המשפט ברכבי יוקרה, שמחירם 300 אלף שקל ויותר".

הרב אבינר אומר, כי כאשר מגיע אליו אדם שמבקש תרומה, הוא מציע להפנות אותו לגוף צדקה מסודר, שייתן לו את כל הסכום אם יציג מסמכים. "אם הוא מסרב, סימן שהוא רמאי", קובע הרב אבינר.

הוא גם מותח ביקורת קשה על מוסדות צדקה, שחלק ניכר מהכנסותיהם מופנה למשכורות ולהוצאות. "חייבים לבדוק היטב היטב, כי מדובר בתעשייה של רמאות", אומר הרב אבינר. "רבים מהגופים הללו מנהלים פנקסנות כפולה, כי לא כולם מבקשים קבלה והכסף שנכנס בלי קבלה הולך לכיסם הפרטי של המנהלים".

לידיעה ב"חדשות מחלקה ראשונה"איך תוכל לפעול?