הצעת רפורמה

המפד"ל משנה כיוון?

חבר הכנסת זבולון אורלב קורא לבטל את המועצות הדתיות ולפתוח בתי דין פרטיים

חח"כ זבולון אורלב, הבית היהודי, צילום: keneskipa, flickr

ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי, ממנהיגי הציונות הדתית בכנסת, קורא לנסות כיוונים חדשים בחקיקה הדתית. לפי דיווח של איתמר לוין ב"חדשות מחלקה ראשונה", אורלב סבור כי חלק מהחוקים הקיימים הנוגעים ליחסי דת ומדינה "גרמו לריחוק יהודים רבים במקום לקירובם ליהדות, לתורה ולמצוות".

במאמר שפרסם בביטאון תנועת הרבנים הדתית-לאומית "צהר", הוא מונה בין החוקים האלה את חוק בתי הדין הרבניים, ש"הפך להיות אחד מהגורמים של העוינות הבוטה של הציבור החילוני והמסורתי כלפי בתי דין אלה ובאמצעותם נגד היהדות והדת".

אורלב מוסיף, כי החוק המחייב נישואין וגירושין על פי ההלכה סופג ביקורת נוקבת, "בעקבות המפגש עם חלק מרושמי הנישואין, מדריכות הכלות והרבנים עורכי החופות בחלק מהיישובים".

בידיעה שמפרסם קובי נחשוני ב-ynet נאמר, שאורלב כתב בין השאר: "הדעה הרווחת היא כי ההשתלטות החרדית על מינויי הדיינים גרמה להקצנה בפסיקות בתי הדין הן בנושא המעמד האישי, בעיקר בגיטין, והן

הדעה הרווחת היא כי ההשתלטות החרדית על מינויי הדיינים גרמה להקצנה בפסיקות בתי הדין

בסוגיית הגיור".

לפי הצעתו, כל שלושה מועמדים להיות דיינים, שעברו בהצלחה את מבחני הדיינות של הרבנות הראשית, יוכלו להקים בית דין רבני פרטי שיינתנו לו כל הסמכויות המקבילות לבית הדין הרבני הממלכתי. לדעתו, רבים החוששים שעניינם יידון בבית הדין הרבני הממלכתי יעדיפו להוסיף תשלום כדי שהדיון יתקיים בבית דין פרטי.

ח"כ אורלב, שבעבר היה מנכ"ל משרד הדתות, מציע גם לבטל את המועצות הדתיות ולהקים במקומן מחלקה עירונית לשירותי דת בכל רשות מקומית יהודית. מחלקות אלה ייתנו שירותים בכל תחומי הדת היהודית: רישום נישואין, כשרות, עירובין, בתי כנסת ועוד. על פי ההצעה, רב העיר ייבחר במישרין על ידי מועצת העיר.

ההסדר שמציע אורלב, לדבריו, יפחית באופן משמעותי את החיכוך השלילי והמיותר בין נותני שירותי הדת במועצה הדתית לבין הציבור הכללי, מכיוון שהשירות יינתן ככל שירות מוניציפלי אחר.

לידיעה ב"חדשות מחלקה ראשונה"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?