עצה חברית

"רציתי שימות כמו יהודי, במוות טבעי"

כדורגלן העבר אלון קפלן, שחזר בתשובה, ייעץ למשפחתו של אבי כהן שלא לתרום את איבריו

כרטיס אדי, צילום: ויקיפדיהכרטיס אדי, צילום: ויקיפדיה

לאחר שהרופאים שטיפלו בכדורגלן העבר אבי כהן – שנפצע קשה בתאונת דרכים – הודיעו לאשתו וילדיו כי אפסה התקווה להצילו, התלבטה המשפחה אם לתרום את איבריו. לפי כתבה שפורסמה בסוף השבוע בעיתון "זמן תל אביב", באותם רגעים התגודדו אנשי דת סביב המשפחה. הרבנים דיברו על לבם של בני המשפחה שלא לתרום את איבריו של כהן, והסבירו כי הדבר מנוגד לפסיקות של גדולי הרבנים החרדים האשכנזים. החלטת המשפחה גררה ביקורת קשות עליה ועל הרבנים.

בין החרדים שבאו לבית החולים איכילוב, שם אושפז כהן, היה כדורגלן העבר אלון קפלן. הכתב רועי צאיג מציין כי קפלן חזר בתשובה וכיום הוא מתגורר בבית שמש. "אנשים שלמדו שנים רבות פסקו שברגע שהלב דופק האדם נקרא חי", הסביר שחקן העבר, ששיחק עם כהן במכבי תל אביב בשנות ה-70.

לכהן עצמו היה כרטיס אדי, שבו הסכים לתרום את איבריו כדי להציל חיי אחרים. כשנשאל מדוע ייעץ

אלון קפלן: "מה זה משנה מה רצונו? ההחלטה שלו היא מוטעית כי הוא לא הבין את החשיבות שאסור להפסיק חיים"

למשפחה נגד רצונו של כדורגלן העבר אמר קפלן: "מה זה משנה מה רצונו? אם יבוא מישהו שיחליט שאחרי שהוא נפטר כולם מהמשפחה לא יחיו אז מה, צריך לכבד את ההחלטה שלו ולהרוג את כולם? ההחלטה שלו היא מוטעית כי הוא לא הבין את החשיבות שאסור להפסיק חיים".

קפלן אמר ל"זמן תל אביב": "הכרתי את אבי מגיל עשר עד גיל 24, כשהוא נסע לליברפול. שיחקתי אתו במכבי מהילדים. מכיוון שהוא היה חבר שלי ואני יודע שהוא יהודי, רציתי שימות כמו יהודי במוות טבעי, שאלוהים יקבע פה את המוות. עשיתי מה שאעשה לילדים שלי ולעצמי. אם אני חבר שלך אני רוצה שיהיה לך טוב כמו לי".

לדבריו, מסיבה זו ייעץ לבנו של כהן, תמיר, שלא לתרום את איבריו. "בני המשפחה התלבטו מאוד קשה, חיכו לישועה ולא ידעו מה לעשות. הם חיכו לעזרה הזאת ואני באתי ועזרתי", אמר קפלן.

לידיעה ב"זמן תל אביב"איך תוכל לפעול?