הבטחה על הנייר

נתניהו דורש מהחרדים לקצץ בתקציבים שהבטיח להם

לקראת אישור מסגרת התקציב בממשלה, ראש הממשלה מציע לקצץ בתוספות לאברכים וב"דמי הכיס" שהובטחו לכל ח"כ במפלגות החרדיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יצחק כהן מש"ס וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה.צילום: פלאש 90

לקראת אישור מסגרות התקציב בממשלה מחר, מתאמצים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, לשכנע את המפלגות החרדיות להסכים לקיצוץ עמוק בתקציבים שהובטחו להן בהסכמים הקואליציוניים.

בין השאר הוצע לפרוס את העלאת קצבאות הילדים, לקצץ בתוספות שהובטחו לאברכים ולמוסדות תורניים ולבטל את "דמי הכיס", בסך 20 מיליון שקל לכל ח"כ, שהובטחו למפלגות החרדיות ולבית היהודי. משרד האוצר, לפי "גלובס", מאיים להטיל קיצוץ רוחבי על תקציבי המשרדים, אם לא יושג קיצוץ דרמטי בתוספות שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים.

בישיבתה מחר אמורה הממשלה לאשר את מסגרת התקציב ל-2015 ו-2016. אישור המסגרת הוא צעד ראשון בדרך לאישור התקציב עצמו, המתוכנן לישיבת הממשלה בעוד שבועיים. באוצר מתכננים להניח את תקציב המדינה על שולחן הכנסת ב-31 באוגוסט, כדי לסיים את הליכי אישורו עד למועד האחרון הקבוע בחוק, 19 בנובמבר.

היקף התקציביים שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים הוא 8.2 מיליארד שקל

כיום קיימת חריגה של 14 מיליארד שקל מתקרת ההוצאה המותרת. סכום זה מורכב מחריגה כתוצאה מעדכונים שוטפים, בתוספת 4 מיליארד שקל להגדלת תקציב הביטחון בהתאם להמלצות ועדת לוקר; ו-8.2 מיליארד שקל לסעיפים שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים. היקף החריגה למעשה קטן יותר, משום שדו"ח לוקר מאפשר דרכים חוץ-תקציביות למימון הגידול בתקציב הביטחון ומפני שכחלון מוכן לדחות את מימוש ההבטחה להעלאת שכר חיילי החובה, שנכללת בהסכם הקואליציוני עם כולנו.

כחלון אומר שלא יוותר על יישום ההמלצה של ועדת אללוף למלחמה בעוני, להנהיג קצבת השלמת ההכנסה לקשישים שמקור הכנסתם היחיד הוא קצבת זקנה של הביטוח הלאומי. עלות ההמלצה היא כ-400 מיליון שקל בשנה. החרדים כבר הסכימו לדחיית מועד העדכון הרטרואקטיבי של העלאת קצבאות הילדים מתחילת 2015 לאמצע השנה.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?