לא לפגוע ברגשות

לבקשת רבנים, להקת גברים החליפה להקה מעורבת

תלמידי מכינת בינ"ה מחו על החלטת משרד הביטחון למנוע שירת נשים בערב הוקרה לתלמידי מכינות קדם צבאיות. כל הנואמים באירוע היו גברים

הישיבה החילונית של בינה בדרום תל אביב. צילום: Yarinraban, wikipediaהישיבה החילונית של בינה בדרום תל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Yarinraban, wikipedia

בשבוע שעבר נערך ערב הוקרה לתלמידי המכינות הקדם צבאיות. בערב היתה אמורה להופיע להקה צבאית שבה משתתפים גברים ונשים, אבל משרד הביטחון החליט שבמקומה תופיע להקת גברים. ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של כמה מרבני המכינות הדתיות, שביקשו להימנע משירת נשים באירוע.

טקס ההוקרה נערך ביום רביעי שעבר, בהשתתפות סגן שר הביטחון, אלי בן דהן מהבית היהודי. בהזמנות לערב ההוקרה נכתב כי תופיע בו להקת חיל החינוך, מדווח "הארץ", אבל במקומה הופיעה להקה של בוגרי המכינות, שבה שלושה גברים. במכתבם מחו תלמידי בינ"ה גם על כך שכל הנואמים בערב ההוקרה היו גברים.

"אנחנו מבינות כי בניית טקס אשר נוכחת בו גם אוכלוסייה דתית, ובפרט רבנים, יוצרת מורכבות מסוימת. עם זאת, עולה אצלנו השאלה המטרידה: למה בטקס רשמי וממלכתי של מכינות קדם צבאיות, רגע לפני הגיוס לצבא, מדירים נשים? וזאת בניגוד

תלמידי בינ"ה: אין כאן התפשרות, אלא ויתור של צד אחד לטובת השני, בניגוד מוחלט למה שלמדנו בשנת המכינה

מוחלט לחוק הצבאי שיחול על כולן וכולם בצבא", כתבו תלמידי בינ"ה.

הם הוסיפו: "בולטת כאן התנגשות ערכים צורמת. מבחינתנו אין כאן התפשרות, אלא ויתור של צד אחד לטובת השני, וזה בניגוד מוחלט למה שלמדנו בשנת המכינה. ערכים כמו שוויון, פלורליזם ופמיניזם לא פחות חשובים, לדעתנו, מערכי הדת".

מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, אמר בתגובה: "אירועים משותפים למגוון של חניכי המכינות מחייבים הסכמות והתחשבות יצירתית ברגישויות". זמיר אמר עוד: "גם אם היו טעויות ושגיאות בטקס, שגרמו לתחושת הדרת נשים, הן לא נעשו ממקום של אולטימטום או זדון. הן ילובנו ויתוקנו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "האגף הביטחוני-חברתי קיים השנה לראשונה אירוע מתן תעודות הוקרה לבוגרי המכינות הקדם צבאיות. באירוע השתתפו מאות בוגרים, מ-51 מכינות ברחבי הארץ. לאור בקשת ראשי מכינות דתיות, ועל מנת שלא לפגוע ברגשות חלק מהמשתתפים, הוחלט לשבץ באירוע להקת צעירים בוגרי מכינות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?