השגיאה של ריבלין

נשיא לאורתודוקסים בלבד

החלטתו של רובי ריבלין, כי טקס בר מצווה לילדים עם מוגבלויות יתקיים בבית הנשיא בהנחיית רב אורתודוקסי, פגעה במיליוני יהודי ברחבי העולם, כותב יזהר הס במאמר ב"ידיעות אחרונות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הכנסת ספרי תורה בבית הרב קוק בירושלים. 26.08.2014 צילום: אורי לנץ פלאש 90נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בטקס הכנסת ספרי תורה בבית הרב קוק בירושלים. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

נשיא המדינה, רובי ריבלין, הפגין אומץ לב נדיר בתפקידו והוכיח שהוא דמוקרט ללא חת, כותב יזהר הס. לכן כואב כל כך לראות שלאחרונה הוא נתן להשקפתו הדתית האישית – ולא להשקפה המתחייבת ממעמדו – להנחות את פעולתו.

הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, מתייחס להחלטה של בית הנשיא כי טקס בר מצווה ובת מצווה לילדים עם מוגבלויות יוכל להיערך בבית הנשיא רק אם רב אורתודוקסי ינחה את התפילה.

הפרשה החלה לפני כחודש, אז החליט ראש העיר רחובות לבטל טקס בר מצווה לילדים עם מוגבלויות, מפני שהיה אמור להתקיים בבית כנסת מסורתי (קונסרבטיבי). ההחלטה הסעירה את העולם היהודי, כותב הס, והמשרד לענייני תפוצות העלה הצעת פשרה: הטקס ייערך בבית הנשיא, בהנחיה משותפת של רב אורתודוקסי ורב קונסרבטיבי.

בעקבות אותו סיכום התקיימה פגישה בבית הנשיא, שבה נידונו וסוכמו כל פרטי הטקס. "אלא שאז, לפתע, שינה בית הנשיא את

ריבלין הדיר דווקא את הקונסרבטיבים – תנועה ציונית שראשיה עומדים בראש כל הארגונים היהודיים בצפון אמריקה

החלטתו ופסק שבבית הנשיא רק רב אורתודוקסי, לבדו, יכול להנחות את התפילה. אין דרך לומר זאת אחרת: הנשיא אימץ, הלכה למעשה, את השקפתו של ראש עיריית רחובות", כותב הס.

לדבריו, אי אפשר להגזים בעוצמת הפגיעה שחשים מיליוני יהודים בעולם לנוכח החלטתו של נשיא ישראל להדירם. הס מדגיש כי ריבלין הדיר דווקא את הקונסרבטיבים – תנועה ציונית שראשיה עומדים בראש כל הארגונים היהודיים בצפון אמריקה, אייפא"ק, הפדרציות, הלל ועוד.

"כבית"רי אתה מכיר היטב את זעקת המודרים, רובי", חותם הס. "לכן לא היססת לרגע כאשר החלטת לנסוע לכנס יהודי-ערבי בגבעת חביבה, על אף הביקורת. כי עוולות הקיפוח מהם סובלים הערבים בישראל מדירות שינה מעיניך לא כמליצה. על אמת. אני מעריצך על כך. אבל תגיד, ליהודים אין בך חמלה כזו?"

למאמר באתר התנועה המסורתיתאיך תוכל לפעול?