פחד ושתיקה

אשר כהן: "הרבנים מפחדים מהטרור ההלכתי של החרדים"

כהן, פרופסור באוניברסיטת בר אילן, התייחס לדבריו של הרב שלמה אבינר, כי אין להתייחס לספרו של הרב חיים אמסלם "זרע ישראל"

הרב שלמה אבינר. צילום: Arielhorowitz, wikipediaהרב שלמה אבינר. צילום: Arielhorowitz, wikipedia

רבנים רבים אימצו את הגישה שמבטא הרב חיים אמסלם בספרו "זרע ישראל", אבל רובם פוחדים מ"המונופול החרדי", טען פרופ' אשר כהן. "בדומה ללא מעט תחומים אחרים, רבים מהרבנים האלה מעדיפים להחריש מפחד הטרור ההלכתי של הכת החרדית המונופוליסטית", אמר פרופ' כהן לאתר "סרוגים".

פרופ' כהן מהפקולטה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן התייחס למאמר שפורסם ב"סרוגים" ובו קבע הרב שלמה אבינר שאין להתייחס לספרו של הרב חיים אמסלם, "זרע ישראל".

"מספר הרבנים הסוברים כגישתו של הרב אמסלם או לפחות קרוב אליו גדול בהרבה מהדימוי הנפוץ", אמר כהן. "בתקופה שבה עסקתי בתחום, לפני מספר שנים, היו נשלחים אלי דיונים הלכתיים מרתקים התואמים את גישתו של הרב אמסלם. כמעט תמיד התלוותה אליהם האזהרה, 'אבל זה כמובן לא לפרסום'".

פרופ' כהן: אם החרש תחרישו בעת הזאת, רווח והצלה יעמדו ליהודים (ולגרים המצטרפים אליהם) ממקום אחר

בתשובה לשאלה שהופנתה אליו בנוגע לספרו של הרב אמסלם השיב אבינר: "אין צורך להתייחס לספר. כבר התייחסו גדולי הדור, הגרי"ש אלישיב, הגר"ש וואזנר והגר"נ קרליץ, וכתבו עליו: 'אם בדעת המתגייר לקיים מצוות באופן חלקי או כמסורתי, אין שום צד בהלכה שיועיל גיור כזה, והינו גוי גמור לכל דבר'".

פרופ' כהן פנה לרבנים שחוששים להביע את עמדתם ואמר: "אם החרש תחרישו בעת הזאת, רווח והצלה יעמדו ליהודים (ולגרים המצטרפים אליהם) ממקום אחר".

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?