הפרדה בהכשר בג"צ

בג"צ אישר הפרדה באוטובוסים "בהסכמה בלבד"

מנכ"ל חדו"ש: "פתרון שמבוסס על בחירה וולונטרית אינו ריאלי. החוגים החרדיים הקיצוניים לא ישלימו אתו"

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בגהפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים, 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90

"משמעות החלטת בג"צ בנושא קווי ההפרדה היא שהטרדת הנשים בקווי ההפרדה תימשך", אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב. "למרות הרצון הטוב של בית המשפט, פתרון שמבוסס על בחירה וולונטרית אינו ריאלי והניסיון מלמד שהחוגים החרדיים הקיצוניים לא ישלימו אתו. משרד התחבורה והמשטרה ייבחנו ביכולתם לשמור על זכותן של הנשים לשבת היכן שיבחרו".

ביום חמישי, 6 בינואר 2011, אימץ בג"צ בהרכב של שלושה שופטים הסדר שיזם משרד התחבורה, ולפיו תתאפשר הפרדה בין גברים ונשים בקווי מהדרין – קווי אוטובוס המשרתים בעיקר את הציבור החרדי. על-פי ההסדר, ההפרדה תיעשה בהסכמה בלבד, וללא כפייה או גילויי אלימות כלפי נוסעות.

ההחלטה, מדווח ynet, משמרת למעשה את המצב הקיים, שבו נשים אינן יושבות בחלקם הקדמי של אוטובוסים בקווי מהדרין. ההחלטה ניתנה בפסק דין בעניין עתירה שהגישו קבוצת נשים והמרכז לפלורליזם יהודי ב-2007, הנוגעת להפרדה בקווי האוטובוס.

על-פי הפסיקה, משרד התחבורה יחייב את מפעילות התחבורה הציבורית להציב בכל קווי המהדרין שלט,

לפי הפסיקה, מפעילות החברה הציבורית יחויבו להציב בקווי המהדרין שלט, שיורה כי כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר

שיורה כי "כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר. הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית".

עוד הוחלט כי חברת אגד, המפעילה את קווי המהדרין, תפרסם ברבים את "זכותו של כל נוסע לשבת באשר יחפוץ". על-מנת לוודא כי ההפרדה נעשית בהתאם להסדר, החליטו השופטים לקבוע תקופת מבחן של שנה, שתחל לאחר שחברת אגד תפרסם את ההסדר ותציב את השילוט הנדרש.

יו"ר נעמת, טליה לבני, אומרת בתגובה לפסיקה: "פסק הדין מכשיר למעשה את השרץ ויוצר מצב גרוע יותר. הגושפנקא שנתן פסק הדין רק תקבע את המצב הפרוץ, ותמנע מנשים לנסוע בביטחון ובשוויון".

למרות בקשה לבטל את הנוהג שלפיו נשים עולות לקווי האוטובוס מן הדלת האחורית, החליטו השופטים להתיר את המשך העלייה מאחור. בעניין זה כותב השופט אליקים רובינשטיין: "מודעים אנו לכך, ואיננו שבעי רצון מכך, שקיומה של אפשרות זו עלול להקל במידה מסוימת על שימורו של 'לחץ חברתי' כלפי נשים מתוך החברה החרדית שאינן חפצות בהסדרי ההפרדה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-Jerusalem Postאיך תוכל לפעול?