גאווה

תושב מאה שערים תכנן פיגוע במצעד הגאווה

מיכאל נקי אלתר מטען מצינור מתכת וגופרית. נדון לשישה חודשי מאסר שיבוצעו בעבודות שירות

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מיכאל נקי, תושב שכונת מאה שערים בירושלים, נשלח ב-26 בדצמבר 2010 לשישה חודשי עבודות שירות, לאחר שהורשע בהכנת מטען חבלה מאולתר שהתכוון לפוצץ במצעד הגאווה בירושלים.

לפי דיווח ב-ynet, נקי הורשע במסגרת הסדר טיעון, בכך שלפני שלוש שנים הכין מטען חבלה מאולתר שהתכוון לפוצץ במצעד הגאווה בירושלים. הוא נלכד בזכות ערנותם של עוברי אורח ולאחר שנעצר, הזדהה לפני השוטרים בשמו של אדם אחר.

נקי אילתר מטען נפץ באמצעות צינור מתכת, שלתוכו שפך יותר מ-30 קופסאות גפרורים. הוא התכוון להגיע עם המטען ולאיים לפוצץ אותו בין הצועדים. הוא נלכד כשהיה בדרכו למסלול המצעד ביוני 2007, לאחר שעוברי אורח הבחינו בתיק שנשא עמו. נקי הורשע במסגרת הסדר טיעון, שאושר על ידי השופט אמנון כהן מבית המשפט המחוזי בירושלים.

המצעד באותה שנה יצא לדרכו לאחר שבועות ארוכים של מחאות מצד החרדים, שניסו לבטלו. בגלל האיומים מצד החרדים איבטחו את המצעד 7,000 שוטרים. בזמן המצעד התאספו חרדים ברחוב סמוך למסלול

נקי אילתר מטען נפץ באמצעות צינור מתכת, שלתוכו שפך יותר מ-30 קופסאות גפרורים

שבו עבר ואמרו קינות. 23 מהמפגינים נגד המצעד נעצרו.

עם פתיחת המצעד החלה ברחוב יפו, ליד התחנה המרכזית, עצרת תפילה המונית שבה השתתפו אלפים, שקראו פרקי תהילים ונשאו שלטים כמו "הבית הפתוח סוגר את דלת המשפחה" ו"אפרטהייד הבג"ץ: קומץ שמאלני שולט על רוב תושבי ישראל". במקום גם נערך טקס קבלת מלכות בשמים, בניצוחם של רבנים ומקובלים שנשאו תפילות מעל הבימה.

משתתפי מצעד הגאווה סבלו גם בעבר מאלימות מצדם של חרדים. במצעד ביולי 2005 דקר ישי שליסל, חרדי בן 30, שלושה מהצועדים. בעיצומו של המצעד התפרץ שליסל לעבר הצועדים, שלף סכין באורך 18 סנטימטר שהחביא בכיס מעילו ודקר את שלושת המשתתפים – אדם רוסו, ראובן טאקו וליגל תרזי.

 בפברואר 2006 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים 12 שנות מאסר על שליסל. השופטים צבי סגל, רפי כרמל ויורם נועם, קבעו גם כי שליסל ישלם פיצויים בסך 150 אלף שקל לרוסו, 100 אלף לטאקו ו-30 אלף לתרזי.איך תוכל לפעול?