קצבאות ועבודה

השר לשירותי דת, מרגי: קיצוץ הקצבאות ב-2003 תרם ליציאת גברים חרדים לעבודה

השר, שאמר את הדברים היום בכנס שדרות, הוסיף כי היה רוצה תהליכים מואצים יותר של השתלבות בשוק העבודה, "אבל זה חייב לעבור באיזי"

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

השר לשירותי דת, יעקב מרגי, אומר שהקיצוץ בקצבאות הילדים בשנת 2003 הוא אחד הגורמים ליציאת החרדים לשוק העבודה. לדברי מרגי, לנושא היציאה לעבודה "יש פתיחות במגזר החרדי, גם כשהיא לא מיוחצנת". לדבריו, גם הוא היה רוצה תהליכים מואצים יותר של השתלבות בשוק העבודה, "אבל זה חייב לעבור באיזי".

מרגי דיבר בפאנל בנושא תעסוקת חרדים בכנס שדרות. לדבריו, "יש מגמות חשובות. אפילו בעולם התורה לא האמינו שיגיעו ב-2010 למסות כאלה (של יציאה לעבודה)". תרמו לכך "גם הצמצום בקצבאות ובתשלומי העברה", אמר מרגי. סיבה נוספת לכך היא ש"רוב התקציב של עולם התורה מפילנתרופיה של יהודים בחו"ל, וזאת איננה בגלל המשבר הכלכלי העולמי".

עם זאת, הוא טען שהשינוי צריך להיעשות ב"חלחול" ולא ב"כפייה". הוא הוסיף כי בחלק מהמגזר החרדי

שחר אילן: חטאה הגדול של ש"ס הוא שליחת נעריה לישיבות קטנות שאין בהן לימודים כלליים. עליה להקים ישיבות תיכוניות

"יש הסכמה בשתיקה". בחלקים אחרים היציאה לעבודה היא מלכתחילה "קום ועשה, אבל החברה החרדית לא תרים דגל". לדבריו, "אף אחד לא רוצה להיות סמוך על השולחן של מישהו אחר".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה בפאנל ש"החטא הגדול של ש"ס הוא שהיא שולחת את הנערים שלה לישיבות קטנות שאין בהן לימודים כלליים". הוא קרא לש"ס להקים ישיבות תיכוניות.

אילן הציג את הנתונים שחשפה חדו"ש לקראת כנס שדרות, שלפיהם מספר האברכים גדל בעשרת אלפים בשנתיים האחרונות, מ-65 אלף ל-75 אלף. זאת, אף על פי שהממשלה משקיעה מאות מיליוני שקלים בהוצאת חרדים לעבודה. אילן אמר ש"אין הוכחה טובה יותר לצורך לבטל את קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ולהתנות כל קצבת רווחה בעבודה".

ראו ידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?