גיוס חרדים

ועדת גבאי תמליץ על יעד של גיוס 5,000 חרדים לשירות צבאי או לאומי ב-2015

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "ממשלה שתמשיך להיכנע לסחטנות של המפלגות החרדיות לא תוציא את החרדים לשירות צבאי ולעבודה"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש חרדים בלשכת הגיוס בירושלים. הוועדה ממליצה כי ב-2015 יגויסו 60% מהמחזור החרדי. צילום: פלאש

ועדת גבאי תמליץ לקבוע יעד של גיוס 2,500 חרדים לצבא בשנה ו-2,500 נוספים לשירות האזרחי בשנת 2015. משמעות הדבר היא שמספר החרדים שמתגייסים לצבא יהיה פי שלושה ממספרם היום ומספר המשרתים בשירות האזרחי יוכפל. כך מסר רפרנט התעסוקה של אגף התקציבים, רן רידניק, בדיון המיוחד של ועדת העבודה והרווחה שנערך ביום שלישי בכנס שדרות.

לדברי רידניק משמעות הדבר היא שירות בסדר גודל של 60% מהמחזור החרדי, שצפוי לעמוד ב-2015 על כ-8,000 איש (בני 21). היום מתגייסים כ-800 חרדים בשנה לצבא. בשירות האזרחי משרתים קרוב ל-1,500 איש. חלקם עושים שירות של שנתיים.

ועדת גבאי היא צוות בין-משרדי שעוסק בהכנת תוכנית לאומית להוצאת הגברים החרדים לעבודה. המלצות הועדה אמורות להגיע לדיון בממשלה בשבועות הקרובים.בין היתר הוועדה אמורה לגבש מסקנות לגבי קצבת הבטחת ההכנסה של האברכים.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "צריך לגייס את החרדים במעשים ולא בתוכניות ודיבורים. כל זמן שההקצבות וההטבות לאברכים גדולות כל כך, אין להם כל עניין לצאת לשירות ולעבודה.

אילן: כל זמן שההקצבות וההטבות לאברכים גדולות כל כך, אין להם כל עניין לצאת לשירות ולעבודה

ממשלה שתמשיך להיכנע לסחטנות של המפלגות החרדיות לא תוציא את החרדים לשירות ולעבודה. מי שרוצה בכנות להשיג את היעד הזה יהיה חייב לבטל את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, ולקבוע כי שורה ארוכה של קצבאות רווחה יותנו בעבודה".

אילן חשף בישיבת ועדת העבודה והרווחה בכנסת בשדרות, כי מספר האברכים שמממנת המדינה ממשיך לגדול בקצב ממוצע של 5,000 איש בשנה. זאת, למרות המאמצים הגדולים של הממשלה להוציא את האברכים לשוק העבודה. מספר האברכים שמממן משרד החינוך עמד על 65 אלף ב-2008. הוא גדל ל-68 אלף ב-2009 ול-75 אלף השנה. זהו גידול של 7,000 אברכים בשנה האחרונה בלבד.

לדבריו, "המדינה משקיעה מאות מיליוני שקלים בשנה במאמץ הלאומי של הוצאת אברכים לשוק העבודה ומתברר שהדבר מועיל רק בשוליים". הסיבה לכך היא ש"באותו זמן מסייעת המדינה בהיקף הרבה יותר גדול למי שנשאר בישיבות. זאת, באמצעות קצבות והנחות שונות. הממשלה מטביעה את המשק בים של אברכים", אמר אילן. "היא מבטיחה עוד הרבה דו"חות עוני קשים על העוני מרצון במגזר החרדי".

ראו ידיעה ב"מחלקה ראשונה"איך תוכל לפעול?