קצבאות דיור

החזר משכנתה במקום קצבאות ילדים

החזרי המשכנתה תפורים לממדי המשפחה החרדית כמו שחוק האברכים תפור רק לממדי החרדים כמו שקצבאות הילדים היו תפורות לממדי המשפחות החרדיות מרובות הילדים

ילד חרדי רץ בביתר עילית 09.04.2010. צילום: נתי שוחט,  פלאש90ילד חרדי רץ בביתר עילית 09.04.2010. צילום: נתי שוחט, פלאש90

הסיעות החרדיות מציגות את דרישות הדיור שלהן כאילו הן מיועדות לדאוג לציבור כולו. אסור לטעות. החזרי המשכנתה תפורים לממדי המשפחה החרדית כמו שחוק האברכים תפור רק לממדי החרדים כמו שקצבאות הילדים היו תפורות לממדי המשפחות החרדיות מרובות הילדים. מה שהפוליטיקאים החרדים מבקשים בעצם זה לבנות עשרות אלפי דירות חדשות לבוחריהם באזורי פיתוח, ושהמדינה תיתן, בנוסף לכל ההטבות הקיימות, מתנה של 140 אלף שקל לדירה.

איך ומתי הפך נושא הדיור לחשוב כל כך מבחינת החרדים? התקשורת החרדית קוראת לזה "גזירת הדיור", החובה החברתית המוטלת על כל זוג הורים חרדים לממן לילדיהם דירה כחלק מהשידוך. זה אומר שכל משפחה חרדית צריכה לממן בממוצע שבעה חצאי דירות. אנחנו בתקופת חנוכה, חג של נסים. ואין ספק שהעובדה שמשפחות של אברכים מצליחות לממן לילדים 3.5 דירות היא בבחינת הנס הכלכלי הגלוי של דורנו. השאלה איך זה קורה שווה בחלק מהמקרים מחקר אקדמי ובמקרים אחרים - חקירות של המשטרה ומבקר המדינה ורשות המסים.

אבל האמת היא שתקופת השידוכים הופכת לסיוט

אין ספק שהעובדה שמשפחות של אברכים מצליחות לממן לילדים 3.5 דירות היא בבחינת הנס הכלכלי הגלוי של דורנו. השאלה איך זה קורה שווה בחלק מהמיקרים מחקר אקדמי ובמיקרים אחרים - חקירות של המשטרה ומבקר המדינה ורשות המיסים

של כל משפחה חרדית. לכן קצבאות לדיור הפכו לאחת הדרישות הקואליציוניות החרדיות המרכזיות. זאת, במקום שמנהיגי החרדים יסיקו מסקנות ויבינו שהכלכלה החרדית חייבת להשתנות והאברכים חייבים לצאת לעבוד.

כך זה אמור לעבוד, אם דרישות ש"ס ויהדות התורה ייענו: ביד אחת מתכנן משרד הבינוי והשיכון בראשות אריאל אטיאס עשרות אלפי דירות לחרדים באזור בית שמש, בנצרת עילית, בחריש, בכסיף, בנתיבות, ברכסים, בטבריה ועוד. אם יש תוכניות ממשיות דומות לציבורים אחרים, המשרד לא טורח לפרסם אותן. הדירות ביישובים האלה צפויות להיות זולות במיוחד, בשל הסיוע הממשלתי בפיתוח. אבל המפלגות החרדיות רוצות גם מתנה של 800 שקל בחודש לבוחרים.

 קשה שלא לראות בכך החזרת קצבאות הילדים בדלת האחורית. קשה לחשוב על דרך יעילה יותר לפגוע במאמצי הממשלה להוציא את האברכים לשוק העבודה. קשה לחשוב על צעד מזיק יותר לכלכלה הישראלית. חוץ מחוק האברכים כמובן.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון

ראו ידיעה ב"גלובס"

לידיעה באותו נושאאיך תוכל לפעול?