לא נוסעים עם נשים

בשל דרישת נהגים דתיים, מד"א שולח מתנדבות הביתה

נערות שמתנדבות בסניף רמת גן של הארגון התבקשו שלא לעלות לאמבולנסים שנוהגים בהם נהגים דתיים

אמבולנס של מד''א בירושלים, צילום: אפי אליאן, ויקיפדיהאמבולנס של מד''א בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: אפי אליאן, ויקיפדיה

נהגים דתיים העובדים בסניף של מגן דוד אדום (מד"א) ברמת גן מסרבים לנסוע עם נשים באמבולנס. מסיבה זאת נאלצות נערות המתנדבות בסניף לעזוב את המשמרת ולחזור לביתן. במקרים אחרים הן נשארות בסניף ועוסקות בעבודה משרדית.

הנערות, תלמידות כיתה י', עברו הכשרה ארוכה לפני שהחלו להתנדב. כשהחלה ההתנדבות, שמו לב שהן יוצאות לפחות משמרות ממה שהובטח להן. בכמה מקרים הן התבקשו להפסיק את פעילותן באמצע המשמרת ולעבור לעבודה משרדית או לשוב לביתן. הוסבר להן שיש נהגים שמסרבים לנסוע עמן באמבולנס משום שהם דתיים.

אחת הנערות התעמתה בעניין עם האחראים עליה, שטענו כי הם פועלים כך משום שהם מכבדים את דרישת הנהגים הדתיים. כן הוסבר לה, שהנהגים חשובים יותר מהנערות.

מנהלי הסניף טענו שהם מכבדים את דרישת הנהגים הדתיים ושהנהגים חשובים יותר מהנערות

לדברי הנערות, הנהגים שמסרבים לצאת אתן לעבודה הם מתנדבים שאינם חרדים, אלא דתיים לאומיים. הנערות אמרו ל"הארץ" שהן חוששות כי מכיוון שהן יוצאות לפחות משמרות במד"א, לא יגיעו למכסת השעות הדרושה על פי משרד החינוך להשלמת המחויבות האישית. מכסה זאת נדרשת כתנאי לקבלת תעודת בגרות.

ממד״א נמסר בתגובה: "במד"א פועלים זה לצד זה אלפי נשים וגברים ואנו מתחשבים ככל הניתן בהשקפת עולמם של כלל העובדים והמתנדבים, בהם גם אלו החרדים. לכן יש בארגון צוותים מיוחדים העוסקים בפעולות מיוחדות, במקביל לאמבולנסים נוספים בתחנות השונות שאליהם מצוותים כלל בני הנוער. עם זאת, מובן שמד"א פועל תמיד בהתאם לצרכים המבצעיים ובשעת הצורך כולם משובצים לכלל האמבולנסים, כולל מתנדבות נוער".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?