קווי הפרדה

חרדי חרד מהפרדה באוטובוסים

אתר האינטרנט החרדי "בחדרי חרדים" מפתיע בפרסום מאמר התקפה חריף נגד קווי ההפרדה ושואל למה מפרקים משפחות באוטובוסים

פעילות ארגוני נשים יושבות בפעילות ארגוני נשים יושבות ב"עזרת הגברים" של אוטובוס הפרדה. צילום: שירן דדון, 2009

את האינטרנט החרדי "בחדרי חרדים" מפתייע השבוע (24.11.2010) במאמר התקפה חריף נגד קווי ההפרדה. כותב המאמר מאיר פריד (שם בדוי) פותח בדברים: א"ני חרדי - ואני חרד מכל נושא 'קווי המהדרין'. אני חרד גם מהציבור בתוכו אני חי, ולכן אינני כותב בשמי המלא. אקרא לעצמי מאיר פריד". פריד אינו מסתיר את רצונו להשפיע על החלטת בג"צ כדי שיאסור על הפרדה באוטובוסים.

"אנו, הרוב השפוי, מעוניינים לשבת עם נשותינו ועם ילדינו בצוותא באוטובוס, ולא להיפרד לכל עבר למשך הנסיעה"

במאמר שואל פריד: "אם הפרדה זו כל-כך רצויה ומוצאת חן בעיני הציבור החרדי, איך ייתכן הדבר שבכל קו שאינו מוגדר 'מהדרין', למרות שהוא נע בשכונות החרדיות בלבד, אין הפרדה"? הסיבה לדבריו היא: "כן, אנו, הרוב השפוי, מעוניינים לשבת עם נשותינו ועם ילדינו בצוותא באוטובוס, ולא להיפרד לכל עבר למשך הנסיעה העירונית או הבינעירונית".

פריד מעלה גם שורה של נושאי בטיחות: "נושא נוסף שאינו עולה לדיון, אך הוא זועק לשמים: נשים בהריון. אני לא הייתי במצב הזה, אך מעדויותיהן של נשים עולה, כי אכן מדובר בעינוי מתמשך. ולא קשה להבין זאת. כולנו מכירים את התופעה בה אחורי האוטובוס קופצניים ביותר, וההרגשה, הסחרחורת והבחילות מעיקים ומתגברים".הוא מציין, ש"אמנם כן, גם אני שמעתי את הבטחתם של הרבנים, כי מי שתשב מאחור לא יקרה לה ולעוברה על רע. אני מקוה שכך אכן קורה ויקרה. אך מה באשר לבחילות, להקאות ולהרגשה הרעה?! האם הנשים צריכות עד כדי כך לסבול בשביל ההפרדה? אגב, מישהו שאל אותן?!

עוד הוא מספר כי "יודע אני על קשישות ונשים מבוגרות, אפילו מורות בסמינרים, אשר חוששות לעלות מן הדלת האחורית. הנהג לא תמיד רואה, אפשר ליפול, המדרגות גבוהות".

לקריאת המאמר המלאאיך תוכל לפעול?