גבולות הפלורליזם

תיקון שבועות של צהר: בלי רבנים מזרמים אחרים

באירוע שייערך במועדון צוותא בתל אביב ישתתפו רק רבנים אורתודוקסים. זרמים לא אורתודוקסיים התבקשו לשלוח נציגים שאינם רבנים

ראש רבני צוהר והמועמד לתפקיד הרב הראשי הרב דוד סתיו 20/02/2012 צילום :פלאש 90ראש ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו.צילום: פלאש 90

בתיקון ליל שבועות שיערוך ארגון רבני צהר במועדון צוותא בתל אביב לא ישתתפו רבנים רפורמים או קונסרבטיבים. ראשי הזרם הקונסרבטיבי התבקשו להזמין לאירוע נציג שאינו רב. גם בתיקון ליל שבועות בשנה שעברה ערכו רבני צהר תיקון ליל שבועות בשיתוף פעולה עם צוותא, וגם אז לא השתתפו באירוע רבנים שאינם אורתודוקסים.

זוהי השנה החמישית שארגון צהר וצוותא משתפים פעולה בארגון תיקון ליל שבועות. את האירוע מובילים ח"כ עליזה לביא מיש עתיד, גברי ברגיל ממועדון הצוותא ויו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו.

אי שיתופם של רבנים שאינם אורתודוקסים באירוע מעורר ביקורת. חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ אמרה: "הציבור החילוני שמתכוון להשתתף בתיקון צריך לדעת שלא מדובר באירוע פלורליסטי, שבאמת מקבל את כל הזרמים ביהדות".

מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, עו"ד יזהר הס, הוזמן להשתתף בתיקון בצוותא. "אינני רב ואני לא מלמד שיעורי יהדות", אמר הס ל"הארץ". "זה בדיוק מה שצהר מבקשים לעשות: דה-לגיטימציה לרבנים שאינם הם".

תומר פרסיקו: בעוד שהתיקון מוגדר כחקירה של 'פסיפס הזהות', צהר מסמנים את מי שנשאר בחוץ: התנועות הלא-אורתודוקסיות

"צהר הוא ארגון פרטי ומותר לו להזמין את מי שהוא רוצה לאירועים שהוא עורך", אמר ד"ר תומר פרסיקו, עמית במכון אלישר באוניברסיטת בן-גוריון, "הבעיה היא שבעוד שהתיקון מוגדר כחקירה של 'פסיפס הזהות', בפועל צהר מסמנים את מי שנשאר בחוץ: התנועות הלא-אורתודוקסיות".

גברי ברגיל מצוותא אמר כי לא מדובר בהדרה על בסיס דתי. "לאחר שבשנה שעברה שיתוף הזרמים הלא-אורתודוקסיים לא הסתייע, הצלחנו בתהליך ארוך של הידברות להגיע להסכמה שלפיה יוזמנו נציגים מהזרמים הקונסרבטיביים והרפורמיים – אבל לא רבנים".

מנכ"ל רבני צהר, משה בארי, הסביר: "כדי לחולל שינוי חברתי נדרשים שכל רב ואורך רוח. יש הרבה תיקוני ליל שבועות של הציבור הכללי, אבל החוכמה היא להביא לאותו מקום אנשים דתיים ולא דתיים. כדי שזה יצליח, יש גבולות שצריך לכבד. לכן ניסינו להיות יצירתיים, והזמנו את ראש התנועה הקונסרבטיבית".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?