מי צריך טלפון כשר

הרב יוסף כהן: האיסור על מכשירים חכמים מוגזם

בשיעור שפורסם באתר "חרדים 10" אמר הרב כי מאחורי הדרישה להשתמש רק במכשירים כשרים עומדים אינטרסים כלכליים

טלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיהטלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיה

"רבנים לא מבינים כלום, מרמים אותם. כל אחד צריך להשגיח על עצמו ולא צריך לגזור על הציבור גזירות", אמר בשבוע שעבר הרב החרדי יוסף כהן. בשיעור שהוקלט ופורסם באתר "חרדים 10" התייחס הרב כהן לטלפונים ניידים הנחשבים כשרים.

בשיעור טען הרב כהן, שמאחורי הדרישה כי חרדים ישתמשו במכשירים כשרים בלבד עומדים אינטרסים כלכליים. "כל אחד צריך שיהיה לו מספר כשר. למה? כי האשכנזים צריכים לגנוב את הכסף של האנשים?" שאל כהן. "הם הולכים לרבנים שלא מבינים שום דבר מה זה טלפון ואיך מדברים בטלפון – ומפתים אותם שכל אחד צריך לקחת פלאפון כשר. זה לא נכון".

בטלפונים ניידים כשרים אין אפשרות לשלוח ולקבל הודעות אס-אם-אס, הגלישה באינטרנט חסומה וגם ההאזנה לרדיו אינה אפשרית. רוב הציבור החרדי משתמש בטלפונים כאלה, שבגבם מוטבעת חותמת כשרות.

השימוש בטלפונים כאלה במגזר החרדי החל לפני יותר מעשר שנים, כשמכשירי סמארטפון עדיין לא היו נפוצים. באותה תקופה

לא נכון מה שכל הרבנים אומרים, שאסור להחזיק את הטלפון אם הוא לא כשר

הוקמה ועדת הרבנים לענייני תקשורת, המפקחת על טלפונים ניידים כדי למנוע חשיפה של המשתמשים למראות לא צנועים. ככל שגברה התפוצה של סמארטפונים, גברה ההתנגדות להם ברחוב החרדי.

עם זאת, בידיעה ב-nrg נכתב כי בשנה האחרונה משווק מכשיר סמארטפון כשר, שמאפשר שימוש באפליקציות כמו ווטסאפ ודואר אלקטרוני, אבל אין בו אפשרות של גלישה חופשית באינטרנט.

"לא נכון מה שכל הרבנים אומרים שאסור להחזיק את הטלפון אם הוא לא כשר", אמר כהן בשיעור. "כל דבר בעולם יכולים לנצל אותו לכשרות. אני אין לי אייפון, ואני גם לא יודע איך משתמשים בזה, אבל שמעתי מאנשים יראי שמים שיש להם חסימה והם לא יכולים לעשות בזה שום עבירה. אז מה אם יש לו אייפון? כל דבר חיוני יכולים להשתמש בו טוב או רע".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?