מצב חופש דת

דו"ח הסטייט דיפרטמנט: הסלמה בכפייה הדתית

דו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקאי מגלה עלייה בכפייה ובאפליה הדתית ובאלימות על רקע דת בישראל. מדווח: גיוריהם של 40 אלף איש בישראל מוטלים בספק, 360 אלף עולים לא יכולים להתחתן

פעילות ארגוני נשים דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה 2009פעילות ארגוני נשים דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה, 2009

עלייה משמעותית בכפייה הדתית ובאלימות על רקע דתי נרשמה בישראל בשנה האחרונה. כך עולה מדו"ח חופש הדת של משרד החוץ האמריקאי שהוצג היום (רביעי) בוושינגטון על ידי שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון. הדו"ח סוקר את מצב חופש הדת בכ-200 מדינות בעולם, ומקדיש פרק של 29 עמוד לישראל והשטחים. הדו"ח מציין כי ביטויי העוינות על רקע דתי גברו, הפגנות חרדים הפכו לאלימות ומשמרות צניעות הופעלו בכותל. כן מתריע הדו"ח על כך ש-360 אלף אזרחים עולים אינם יכולים להינשא בישראל וגיוריהם של 40 אלף איש מוטלים בספק.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "מתברר שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלאם הקיצוני מאשר לעולם הדמוקרטי המערבי. הדו"ח מתאר בהרחבה כיצד נכנעת ממשלת ישראל לסחטנות המפלגות החרדיות ופוגעת בזכות הנישואין, בחופש הפולחן, בכבוד האשה, בציבור העולים, בעדות הלא-יהודיות וברבים אחרים".

"זאת", לדברי רגב, "במסגרת המדיניות של קניית שלטון בכסף למוסדות דת ובכניעה לכפייה דתית, תוך התעלמות מרצונו של רוב העם בישראל ובתפוצות. אם ישראל אינה רוצה לעלות לסדר היום של העולם כשיאנית העולם הדמוקרטי בתחום הפגיעה בחופש הדת והמצפון", אמר מנכ"ל חדו"ש, "מוטב שמנהיגי המפלגות הציוניות יבינו את הצורך הדחוף להקים ממשלה אזרחית, אשר תפעל לקידום ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות ורצונו של רוב הציבור".

על פי הדו"ח, תקפות הגיור של 40 אלף איש בישראל מוטלת בספק, למרות שהגיור בוצע בבתי דין מיוחדים לגיור מטעם המדינה. זאת, בעקבות פסק של בית הדין הרבני הגדול מ-2009 אשר פסל רטרואקטיבית את גיורי הרב דרוקמן. משרד החוץ האמריקאי מציין ש"כ-360 אלף אזרחים שעלו מברית המועצות לשעבר, לפי חוק השבות, אינם נחשבים ליהודים בעיני הרבנות הראשית. לכן אינם יכולים להינשא במדינה או להיקבר בבתי קברות יהודיים". זאת, לדברי, הדו"ח, למרות ש"מיעוט של היהודים הם אורתודוכסים ורוב של האזרחים היהודים מתנגדים לשליטה הבלעדית של האורתודוכסיה על תחומים מכריעים בחייהם הפרטיים".

הדו"ח מציין כי "ביטויי עוינות בין יהודים חילוניים לדתיים

הרב רגב: "מתברר שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלם הקיצוני מאשר לעולם הדמוקרטי המערבי"

גברו באופן משמעותי בתקופת הדו"ח. כמה הפגנות של חרדים נגד חילול שבת הפכו להיות אלימות. מפגינים חרדים זרקו אבנים וחיתולים מלוכלכים על שוטרים וקראו להם 'נאצים', הציתו מדורות ברחובות והשחיתו רכוש פרטי ורמזורים". בין היתר מתאר הדו"ח מקרים שבהם "חרדים העליבו וירקו על כמרים ונזירות, וחיללו מנזרים בירושלים על ידי גרפיטי והשלכת זבל וחתולים מתים". במספר מקרים תקפו תושבי השכונות החרדים מכוניות משטרה. באוגוסט 2009 יידו עשרות מפגינים חרדים אבנים על ראש עיריית ירושלים ניר ברקת על רקע המאבק על פתיחת חניון קרתא בשבת.

הדו"ח מצטט את מחקר דעת הקהל "מדד הדת והמדינה" שמבצע מכון סמית עבור עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. על פי הדו"ח, 42% מן הציבור היהודי הבוגר רואים את המתח בין חילוניים לחרדים כמתח הפנימי הקשה ביותר בחברה הישראלית". החמרה קשה חלה על פי הדו"ח בתחום דרישות ההפרדה והצניעות הפוגעות בנשים. "ב-2009 הוצבו ברחבת הכותל שלטים שדורשים שההפרדה בין המינים תיאכף בכל הרחבה ולא רק באזורי התפילה. 'משמרות צניעות' חרדיים מנסים לכפות את ההפרדה בין המינים. הותקן מעבר ל'גברים בלבד' מול הכותל. טקסים מעורבים ברחבה נאסרו".

משרד החוץ האמריקאי מדווח גם כי "חברת התחבורה הציבורית אגד שאחראית לחלק גדול ממערכת התחבורה בישראל, המשיכה להפעיל 'קווי הפרדה' בין המינים, במסלולים עירוניים ובין עירוניים שבהם משתמשים חרדים בתכיפות. נשים שמסרבות לשבת באחורי האוטובוס מסתכנות בתקיפות אלימות ועלבונות מצד נוסעים גברים".

פסקה מיוחדת מקדיש הדו"ח לכך שקבוצות חרדיות שפועלות להחזרה בתשובה של חילונים נהנות מתקציבים ממשלתיים. משרד החינוך מממן רשת בתי ספר מיוחדת שמטרתה להעביר ילדים חילונים לאורח חיים חרדי וכן מממן מוסדות נוספים להחזרה בתשובה".

הדו"ח מציין את העובדה כי בית המשפט העליון המשיך לפסוק בתקופה הנסקרת בדרך המקדמת את חופש הדת והשוויון בנושאים אחדים. הוא מדגיש את המתח הגובר בין הממסד האורתודוכסי לבין בתי המשפט. זאת, בעיקר על רקע פרשת עמנואל וההפגנות נגד בית המשפט העליון.איך תוכל לפעול?