הרבנים הראשיים נשארו לבד

בגלל אי מינוי דיינים, בית הדין הרבני הגדול משותק

בוועדה למינוי דיינים לא הגיעו להסכמות, תקנים לא אוישו והערכאה היחידה להגשת ערעורים על החלטות של בתי הדין הרבניים אינה מתפקדת

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הערכאה היחידה לערעורים על החלטות שמקבלים בתי הדין הרבניים בענייני נישואים וגירושים אינה מתפקדת. הסיבה לכך היא שבבית הדין הרבני הגדול בירושלים אין אפילו מספר דיינים מינימלי ליצירת הרכב אחד.

בבית הדין הגדול יש תקן לתשעה דיינים. שבעה מהדיינים נבחרים על ידי הוועדה למינוי דיינים והם עובדים באופן קבוע. שני הדיינים הנוספים הם הרבנים הראשיים לישראל. בשנים האחרונות יצאו לגמלאות חמישה דיינים ונותרו ארבעה בלבד (כולל הרבנים הראשיים, יצחק יוסף ודוד לאו). בגלל אי-הסכמות בוועדת המינויים, לא אוישו התקנים החסרים.

לפני כמה חודשים התמוטט הרב ציון בוארון, אחד משני הדיינים הקבועים היחידים שנשארו במערכת. הרב בוארון ייצא לגמלאות בספטמבר. בגלל מחלתו מרבה הרב בוארון להיעדר מעבודתו ובית הדין מתפקד בהרכב של שלושה דיינים בלבד. הדיין הקבוע היחיד הוא הרב ציון אלגרבלי, שיפרוש בעוד שמונה חודשים, ולצדו פועלים שני הרבנים הראשיים.

השבוע, מציין ynet, יצא גם הרב אלגרבלי לחופשת מחלה ובבית הדין הרבני הגדול לא נותרו דיינים קבועים. בית הדין אינו יכול להתכנס ומבעלי הדין נשללת הזכות הבסיסית לערער על תוצאותיו של הליך משפטי.

אשה שנפסקו לה דמי מזונות נמוכים יודעת שלא כדאי לה לערער לבית הדין הגדול, כי הדיונים שם יארכו זמן רב מאוד

היועץ המשפטי לשיפוט הרבני, עורך הדין הרב שמעון יעקבי, אמר כי את מחיר חוסר התפקוד של בית הדין הגדול שמשלם בעיקר הצד החלש בתיקי גירושים. לדברי יעקבי, "אשה שנפסקו לה דמי מזונות נמוכים או שחלוקת הרכוש לדעתה אינה הוגנת, יודעת שלא כדאי לה לערער לבית הדין הגדול כי הדיונים שם יארכו זמן רב מאוד – ואז היא נאלצת להגיע לפשרות עם הבעל".

בבית הדין מטילים את האשמה במצב על משרד היועץ המשפטי לממשלה, שלטענתם מאמץ חוות דעת מחמירה האוסרת לצרף דיינים חדשים אף במינויים זמניים, שיאפשרו תפקוד של ערכאת הערעורים הרבנית.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "כפי שנמסר לאחרונה ליועץ המשפטי לשיפוט הרבני, אין כל מניעה שנשיא בית הדין הרבני הגדול יחל בפעולה בהתאם לסמכותו למינוי דיינים בפועל. הואיל ואנו עומדים ימים ספורים לפני הקמת ממשלה חדשה, ובה שרת משפטים חדשה, אנו סבורים שיש להמתין עד לכינונה, כך שהשרה החדשה תהיה זו שתקול את המינויים בפועל הנצרכים בהתאם לפנייתו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?