יתרון הליטאיות

מחקר: חרדיות אשכנזיות משתכרות יותר

בהשוואה לספרדיות ולנשים מחוגים חסידיים, לחרדיות אשכנזיות ליטאיות יש יתרון בקבלה לעבודה, בסיכוי למצוא עבודה בעלת סטטוס גבוה ובסיכוי להתמיד בעבודה

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המשכורת הממוצעת של אשה חרדית ליטאית המשתלבת בשוק העבודה גבוהה ב-8% מהמשכורת של אשה חרדית ממוצא ספרדי. לנשים ליטאיות יש יתרון גם על נשים מחוגים חסידיים. משכורתן של הליטאיות גבוהה ב-7% מזו של החסידיות.

הנתונים עולים ממחקר שערכה ד"ר חגית סופר־פורמן, מומחית לתחום התעסוקה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב. המחקר, שממצאיו פורסמו ב"TheMarker", בדק כיצד משתלבים חרדים ממגזרים שונים בשוק העבודה. לפי "חרדים 10", המחקר התבסס על מדגם של 1,688 נשים ו-406 גברים שחיפשו עבודה במרכזי התעסוקה של ג'וינט-ישראל.

נמצא כי לנשים ליטאיות יש יתרון בכל התחומים שנבדקו. לאחר שמתחיל החיפוש אחר עבודה, סיכוייה של ליטאית להשתלב בשוק העבודה גדולים פי 1.3 מאלה של ספרדית. ליטאית משתלבת בדרך כלל במשרה בעלת סטטוס תעסוקתי גבוה יותר מספרדייה או מחסידית.

בזרם הליטאי בעל אברך הוא מושא החלומות. לכן האשה היא זו שתצא לעבודה

הסיכוי של אשה מהחוגים הליטאיים להתמיד בעבודתה גבוה פי 1.7 משל אחרות וגם רמת שביעות הרצון שלה מן העבודה גבוהה יותר. חוזרות בתשובה מכל הזרמים דורגו אחרונות בכל המשתנים שנבדקו.

ד"ר סופר־פורמן מסבירה כי ליתרון של הליטאיות יש כמה סיבות. "יותר נשים ליטאיות פנו למרכזי התעסוקה", היא אומרת. "בזרם זה, בעל אברך הוא מושא החלומות. לכן האשה היא זו שתצא לעבודה. הספרדים מושפעים מהליטאים. ככל הנראה זו הסיבה שהנשים הספרדיות הגיעו למקום השני ומספרן של החסידיות – שם מקובל שהבעל יוצא לעבודה – היה הנמוך ביותר".

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?