לא נכנעות להקצנה

נשות הכותל התפללו בספר תורה שהועבר מעזרת הגברים

בתפילה לרגל ראש חודש אייר קראו נשות הכותל בספר השייך לקרן למורשת הכותל. גברים שהבחינו בכך ניסו לחטוף מהן את הספר

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חברות ארגון נשות הכותל השתמשו הבוקר, לראשונה, בספר תורה השייך לקרן למורשת הכותל. הספר הועבר אליהן דרך המחיצה המפרידה בין עזרת הגברים לעזרת הנשים – בסיוע של קבוצת גברים שבאו להתפלל באותה שעה. הן קראו בספר התורה בתפילה לרגל ראש חודש אייר, החל היום.

"אני משתתף שנים בתפילות של נשות הכותל", אמר לוואלה הרב אהוד בנדל, שהיה בין המתפללים שהעבירו את ספר התורה לנשות הכותל, "והיום זכיתי לאפשר לציבור גדול של נשים לממש את זכותן להתפלל במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. בשבוע שבו מציינת מדינת ישראל את עצמאותה, זו אמירה ערכית ראשונה במעלה".

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה, "רב הכותל שמואל רבינוביץ' משתלח בנשות הארגון משום שאנו היחידות שלא מוכנות להיכנע להקצנה הדתית המשתלטת על הכותל. אנו תובעות מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להבהיר לשריף רבינוביץ' שישראל היא מדינת חוק, ושהחוק מתיר לנשות הכותל לקרוא בתורה".

רב הכותל: עמותת נשות הכותל קרעה קרע נוסף במרקם העדין של הכותל המערבי

"ברחבת הכותל יש כמאה ספרי תורה לשימוש הציבור, אך לנשים אסור להשתמש בהם", אמרה ל-nrg תמי גוטליב, חברת הנהלת נשות הכותל. הנשים קראו בספר שהועבר אליהן, ולאחר כמה דקות גברים שהבחינו במתרחש פרצו לעזרת הנשים וניסו לחטוף מהן את ספר התורה תוך שימוש באלימות. כוחות משטרה שהגיעו למקום הפרידו בין הצדדים והקיפו את הנשים עד לסיום התפילה.

בעבר עצרה המשטרה את נשות הכותל פעמים רבות, בטענה שהפרו את הסדר במקום. גוטליב הסבירה: "מאז פסיקתו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה סובל, שקבע שהתפילה של נשות הכותל 'לא חורגת ממנהג המקום', המשטרה משתפת אתנו פעולה".

הרב רבינוביץ', רב הכותל והמקומות הקדושים, אמר: "הבוקר קרעה עמותת נשות הכותל קרע נוסף במרקם העדין של הכותל המערבי. ספר תורה הועבר בביזוי, כאילו היה חפץ מיטלטל. מדובר במהלך פרובוקטיבי שכל עניינו להבעיר את הכותל. נשות העמותה אכן הצליחו לעורר עליהן את זעם המתפללים ובעמל רב של משטרת ישראל ועובדי הכותל נמנעה שפיכות דמים של ממש".

לידיעה בוואלה

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?