שירות לבית החולים

לראשונה: קו אוטובוס יפעל בשבת בפתח תקוה

הרשות הארצית לתחבורה הורתה להיערך להפעלת קו 5, החוצה את העיר לרוחבה, בימי שבת

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90תחנת אוטובוס ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

קו אוטובוס שיחצה את פתח תקוה לרוחבה אמור להתחיל לפעול בשבתות. זהו קו 5, שמופעל זה ארבע שנים בימי חול על ידי חברת קווים. אתר News1 מדווח כי הרשות הארצית לתחבורה הורתה לאחרונה להיערך להפעלתו בשבת.

הקו ייצא ממסוף החרש, דרך הקניון הגדול ובית חולים בילינסון, השוק העירוני ברחוב הברון הירש, רחוב הרב שטמפפר ומשם לצומת סגולה, קניון חביב, מרכז מסחרי ירקונים, צומת קסם וכפר קאסם.

קו 5 מעולם לא פעל בשבת. בשלב הראשון יהיו בשבת כ-50 נסיעות בקו, בשני הכיוונים. הוא יחל את פעילותו בשעות הבוקר המוקדמות בשבת בתדירות של פעם בשעה. לאחר צאת השבת יהיו שתי נסיעות בשעה. עדיין לא ידוע אם יינתן היתר להפעיל את הקו ביום שישי גם לאחר כניסת השבת.

בשלב הראשון יהיו בשבת כ-50 נסיעות בקו, בשני הכיוונים

זו הפעם הראשונה שמשרד התחבורה דורש להפעיל בפתח תקוה קווי תחבורה ציבורית גם בשבת בבוקר. הדרישה היא הפרה של הסטטוס-קוו בעיר. משרד התחבורה לא עדכן את עיריית פתח תקוה על השינוי הצפוי. תגובת המשרד טרם נמסרה, אבל ייתכן שהקו יופעל בשבת בנימוק שמדובר בהפעלת תחבורה בהתאם לסעיפים המתירים לכאורה שירות לאוכלוסייה לא-יהודית ולבתי חולים.

ביולי 1980 היו בפתח תקוה הפגנות שבת אלימות בהשתתפות מאות חרדים. צומת הרחובות חיים עוזר-ההגנה נחסם, שמשות אוטובוסים נופצו והתפתחה תגרה בין כמה מפגינים לנהגי אוטובוס ולפעילים חילונים שהפגינו בעד תחבורה ציבורית בשבת.

ההפגנות נפסקו לאחר שהובטח כי לא יהיו חריגות מהסטטוס-קוו, אבל לאחרונה פעלו קו 51 וקו 66, הנוסעים לתל אביב, גם לאחר כניסת השבת.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?