הבריכה הריקה

בעקבות חוק הגיוס: השירות האזרחי החרדי בקריסה

חדו"ש: החוק הכשיל את עצמו, מכיוון שחרדים בגיל 22 עד 28 קיבלו פטור ואין להם עניין להתגייס

מנהל מנהלת השירות האזרחי שר שלום גרבי ומפקד מגב יורם הלוי במפגש עם בחורים חרדים העומדים להתנדב לשירות במג''ב 28/10/2012 .צילום: אורן נחשון פלאש 90.jpgמנהל מינהלת השירות האזרחי, שר שלום ג'רבי, ומפקד מג"ב יורם הלוי במפגש עם בחורים חרדים העומדים להתנדב לשירות במג''ב. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

רק 291 חרדים הצטרפו לשירות האזרחי בין יולי לדצמבר 2014. לפי נתונים שנמסרו לכנסת, מספר זה מהווה כ-40% מהצפי לגיוס חרדים לשירות הלאומי בתקופה זו. בחוק הגיוס קבעה הממשלה כי עד יוני 2015 יצטרפו לשירות האזרחי 1,500 חרדים.

מנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר ש"קשה למנות את כל הפגמים בחוק הגיוס שהעבירה ממשלת נתניהו-יש עתיד-הבית היהודי. אחד החמורים שבהם היה הסעיף שכונה 'ריקון הבריכה' – הענקת פטור מלא משירות צבאי ל-30 אלף אברכים בני 22 עד 28. שורת גורמים, ביניהם חדו"ש, הזהירו שהתוצאה תהיה שלא ניתן יהיה לעמוד ביעדים, כלומר שהחוק יכשיל את עצמו. זאת, כיוון שאם כל כך הרבה תלמידי ישיבות יקבלו פטור לא יהיה להם שום עניין לעשות שירות אזרחי. אלא שהשרים יאיר לפיד ונפתלי בנט סירבו להקשיב, בנימין נתניהו נכנע להם ועכשיו השירות האזרחי קורס".

לדברי אילן, "יש לברך על כל שנתניהו הבין באיחור איזה חוק גרוע העבירה ממשלתו וגם על כך שחשף את עמדתו בנושא חוק הגיוס. יש לקוות שכל המפלגות יילכו בעקבותיו ויודיעו מה עמדתן בנוגע לשינוי או ביטול חוק הגיוס. כך ייווצר דיון ציבורי אמיתי

שחר אילן: ככל שחוק הגיוס גרוע, בהחלט קיים חשש כבד שהממשלה החדשה תעביר חוק גרוע יותר

ומשמעותי. חשוב לזכור שמדובר בנושא שהפיל רק לפני שנתיים ממשלה ועמד במוקד מערכת הבחירות הקודמת".

אילן ציין ש"חדו"ש, כידוע, מתנגדת לסנקציות הפליליות ותומכת בסנקציות כלכליות על חרדים שלא יתגייסו. אבל אנחנו גם סבורים שאסור להסתפק בכותרות. חשוב שכל מפלגה תבהיר מה היא מציעה במקום. למשל, אם היא תומכת ביעדים מחייבים או רק בגיוס בהסכמה. חשוב לזכור שככל שחוק הגיוס הקיים גרוע, בהחלט קיים חשש כבד שהממשלה החדשה תעביר חוק גרוע יותר".

ב-2017 אמורות להיכנס לתוקפן הסנקציות הפליליות על חרדים שלא יתגייסו, מציינים בחדשות 2, אבל ספק אם הן ייושמו. במפגש עם עיתונאים מהמגזר החרדי השבוע הבטיח נתניהו כי יפעל לביטול הסנקציות הפליליות.

במינהלת השירות האזרחי-הלאומי בראשות שר שלום ג'רבי מעריכים כי עד סוף 2015 יצטרפו לשירות האזרחי 800 חרדים לכל היותר – מעט יותר ממחצית מהיעד שנקבע. לפי "בחדרי חרדים", בין יולי 2013 ליוני 2014 הצטרפו לשירות 801 חרדים שהיוו 62% מהיעד, שהיה 1,300 מצטרפים. גם לפי נתונים אלה, קצב הגיוס פוחת והולך.

לידיעה בחדשות 2

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?