"אל תתערבו בחיים שלנו"

50 נעצרו בהפגנות במחאה על מעצר עריקים חרדים

מאות חרדים חסמו כבישים בכמה מוקדים בכל הארץ והתעמתו עם המשטרה. שוטר נפצע קל

כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס מכריזות לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס. 26.03.2014 צילום: נתי שוחט, פלאש 90כרזות במאה שערים בעקבות חוק הגיוס - "לכלא ולא לצבא, לעולם לא נתגייס" (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מאות חרדים יצאו היום להפגנות אלימות בירושלים, באשדוד, בחדרה, ליד בני ברק, בכניסה לאלעד ובצומת שילת. המפגינים מחו על מעצר אברכים שחמקו מגיוס לצה"ל והוגדרו עריקים. הם התעמתו עם כוחות משטרה וחסמו כבישים. כ-50 מהם נעצרו. שוטר מג"ב נפצע קל לאחר שהוכה בראשו במוט ברזל.

בהפגנה באשדוד נחסם צומת הרחובות משה סנה ובני ברית ו-40 משתתפים שהתיישבו במרכז הכביש נעצרו. "אנחנו דורשים את ביטול גזירת גיוס בני הישיבה", אמר ל-ynet שלמה רוזנטל מהוועד להצלת עולם התורה, המארגן את ההפגנות. "נחריף את המאבק גם בארץ וגם בעולם. לציבור החילוני אנחנו אומרים דבר אחד: אנחנו לא מתערבים לכם בחיים, אל תתערבו בחיים שלנו".

המפגינים מזוהים עם הפלג הירושלמי בראשות הרב שמואל אוירבך, שאסר על תלמידיו להתייצב בלשכות הגיוס

ההפגנות התקיימו בעקבות מעצרם של ארבעה בחורי ישיבה, שחלקם לומדים בישיבת גרודנא באשדוד וחלקם בישיבת פוניבז' בבני ברק. הארבעה הובאו בסוף השבוע לדיון בבית דין צבאי. על שלושה מהם נגזרו 20 ימי מעצר בכלא צבאי, עצור נוסף נשפט לעשרה ימים בכלא צבאי.

המפגינים מזוהים עם הפלג הירושלמי בראשות הרב שמואל אוירבך, שאסר על תלמידיו להתייצב בלשכות הגיוס. לפי ואלה, אוירבך אסר על התייצבות גם בקבלת צו ראשון ולהוראתו הצטרפו כמה רבנים במגזר החרדי. עם זאת, רוב הרבנים, ובהם המנהיג המרכזי הרב אהרון לייב שטיינמן, סבורים שיש להתייצב בלשכת הגיוס אם כי לא להתגייס בפועל.

לידיעה ב-ynet

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?