הזדמנות שנייה

יוצע מסלול בגרות מקוצר לבוגרי ישיבות חרדיות

בוגרי ישיבות קטנות, או נערים חרדים שנשרו מהלימודים, יוכלו ללמוד לבגרות בתוך שנתיים

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90מסדרונות של ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בני נוער חרדים בגיל 17 עד 20, בוגרי "ישיבות קטנות" או כאלה שנשרו מלימודים סדירים, יוכלו להצטרף למסלול לימודים חדש שיאפשר להם לגשת לבחינות בגרות בתום שנתיים לימודים. במשרד החינוך, המציע את התוכנית, מעריכים שכ-30 אלף בני נוער לומדים ב"ישיבות הקטנות" החרדיות (המקבילות לכיתות ט'-י"א).

הלימודים יתקיימו במשך כשנתיים, שלושה ימים בשבוע. השיעורים ייערכו החל משעות הצהריים, כדי שלא יתנגשו בלימודים בישיבות בשעות הבוקר. "הארץ" מציין כי התוכנית עוררה בעבר ויכוח פנימי במשרד החינוך, בעיקר סביב המסר שהיא משדרת. ״לכאורה אין כעת הבדל בין 12 שנות לימוד, הנדרשות מכל תלמיד, לבין שנתיים מקוצרות, שבסופן יכולים החרדים לגשת לבחינות הבגרות. אנחנו למעשה אומרים לתלמידים החילונים שאין צורך ללמוד 12 שנים״, אומר מקור במשרד החינוך.

השיעורים ייערכו החל משעות הצהריים, כדי שלא יתנגשו בלימודים בישיבות בשעות הבוקר

על פי התוכנית, 50% מכלל המשתתפים יבואו מאזור ירושלים. מחזור הלימודים הראשון ייפתח במרס הקרוב. הקריטריונים להענקת תעודת בגרות לתלמיד חרדי שונים מעט מאלה המחייבים את שאר התלמידים. ההבדל העיקרי הוא שתלמידים חרדים נדרשים ללמוד פחות יחידות לימוד. הפרויקט מיועד לצעירים עד גיל 20, אולם ייתכן כי בהמשך הוא יורחב למשתתפים עד גיל 25.

נקבע כי התוכנית תיושם על ידי חברת קבלן, בעקבות התמודדות במכרז. החברה שתזכה במכרז תמנה בעלי תפקידים שיעקבו אחרי התקדמות התלמידים החרדים וידווחו עליה למשרד החינוך. המכרז מדגיש כי ״הרכז האזורי והמורים יהיו בהתאמה מגדרית לאוכלוסיית הלומדים״, וכן ש"כל בעלי התפקידים ייקחו בחשבון כי הלומדים הינם בעלי אורח חיים חרדי, ועל כן עליהם להתאים את התנהגותם והופעתם לעניין״.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?