בג"ץ נפל למלכודת

רגב: פסה"ד בעניין ביטול הגיור פותח תיבת פנדורה

בג"ץ פסק לאחרונה, שבית הדין הרבני מוסמך לבטל גיור שהושג במרמה

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילסטרציה). צילום: פלאש 90

בעקבות פסיקתו של בג"ץ השבוע, כי לבית דין רבני יש סמכות לבטל גיור – אם הגיור הושג במרמה. בג"ץ דחה עתירה שהגישה יונית ארז, נגד החלטה של בית דין לגיור לבטל את גיורה. בית הדין הרבני ביטל את הגיור, לאחר שקבע כי ארז שינתה את אורח חייה באופן קיצוני זמן קצר לאחר שגוירה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "פסק הדין פותח תיבת פנדורה וסביר שיגרום לתוצאות הרות אסון". לדברי רגב, "יש צורך בניתוק קיצוני מן המציאות כדי לא לדעת שרובם של אלפי המתגיירים מקרב עולי חבר המדינות עושים זאת בלא כוונה אמיתית לקבל על עצמם תורה ומצוות, ונאלצים להבטיח הבטחות כזב לשמור מצוות. עכשיו יוכלו רבים מבתי הדין הרבניים העוסקים בגיור בישראל, הנמצאים תחת לחץ כבד של החרדים, לבטל רטרואקטיבית את הגיור, בהכשר של בג״ץ. זאת, כאשר תתברר האמת הידועה לכל, שהגר הבטיח לקיים חיים דתיים רק כדי לרצות את בית הדין".

"חבל שבג״ץ נפל למלכודת זו, ושירת בפסיקתו את החוגים הקיצוניים באורתודוקסיה", אמר רגב. "אין ספק שבחוגים החרדיים, אשר

רגב: רוב המתגיירים מקרב עולי חבר המדינות עושים זאת בלא כוונה אמיתית לקבל על עצמם תורה ומצוות

נאבקים נגד כל הקלה בגיור, תהיה היום חגיגה". רגב "הביע חשש שפסק הדין יחזיר את מדינת ישראל אל מאבקי הגיור הזכורים לשמצה, כאשר הוטל ספק בתוקפם של גיורי צה״ל, וכאשר בית הדין הרבני הגדול בראשותו של הרב שרמן ניסה לבטל את גיוריו של הרב דרוקמן".

בית הדין הרבני החליט לבטל את גיורה של ארז כשנתיים לאחר הגיור. לפי News1, ארז טענה בעתירה כי לבית הדין לגיור אין סמכות לעשות זאת.

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, קבע כי לבית הדין לגיור יש סמכות לבטל את הגיור. ה"ג'רוזלם פוסט" מציין כי פסיקת בג"ץ מעמידה בסכנה את 40 אלף הגיורים שנערכו במסגרת מערכת הגיור הממלכתית.

הרב שאול פרבר, מנכ"ל מכון עתים, אמר כי הפגם העיקרי בפסיקת בג"ץ הוא הקביעה שהתנהגותו של אדם לאחר הגיור יכולה לשמש בסיס לקביעת כנותו של המתגייגר. עם זאת, בג"ץ לא קבע מסגרת זמן להערכת ההתנהגות.

לידיעה ב-News1

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?