הפיקוח שלא יהיה

תוכנית הליבה – החמצה היסטורית של פירון

שר החינוך המתפטר לא הצליח להקים מערך פיקוח שיוודא כי מוסדות חינוך חרדיים שאינם מקיימים לימודי ליבה לא יתוקצבו, כותבת מירב ארלוזורוב

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, שר החינוך היוצא. צילום: כנס כיפה, flickr

לשר החינוך המתפטר, שי פירון, היה הישג בשבוע האחרון – ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שלו להקים מועצה לאומית לחינוך. לפי הצעת החוק, גוף זה אמור לשמש כמועצה הפדגוגית העליונה של מערכת החינוך בישראל ולהתוות את מדיניות החינוך לטווח הארוך.

ההערכה הרווחת, כותבת מירב ארלוזורוב ב-"TheMarker", היא כי לו היתה קיימת מועצה לאומית לחינוך, לא היתה יכולה לפעול בישראל מערכת חינוך חרדית, המתנהלת ללא פיקוח וללא לימודי ליבה. גם האפליה בתקציבי החינוך, שבמסגרתה תלמידים חזקים מקבלים יותר תקציב מתלמידים חלשים, היתה מטופלת. אבל ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של פירון דווקא בשבוע שבו פוזרה הכנסת והוחלט ללכת לבחירות.

פירון, לדברי ארלוזורוב, טעה כשלא מיהר להכין את הצעת החוק הזאת מיד עם כניסתו לתפקיד. "זו החמצה היסטורית במלוא מובן המלה, במיוחד משום שהכוונות הטובות של פירון עומדות, על פי ההערכות, להידרס בקרוב על ידי הכוונות הרעות של הפוליטיקאים האחרים", היא כותבת. "הכוונה היא למהלך ההיסטורי לא פחות של פירון להכנסת לימודי ליבה למערכת החינוך החרדית. גם במקרה הזה פירון איחר את המועד, רק שהפעם פחות באשמתו".

ארלוזורוב מציינת שהחוק קובע שבתי הספר החרדיים מתוקצבים בתנאי שהם מלמדים ליבה. שתי רשתות החינוך החרדיות הגדולות, מעיין החינוך של ש"ס והחינוך העצמאי של האשכנזים, מקבלות מהמדינה תקצוב מלא – כמו של בית ספר ממלכתי לכל

הרשתות החרדיות לא מילאו מעולם אחר דרישות החוק, ולא עמדו מעולם בדרישות הליבה

דבר וענין – ובתמורה הן מחויבות בחוק ללמד ליבה מלאה. "הרשתות החרדיות לא מילאו מעולם אחר דרישות החוק, ולא עמדו מעולם בדרישות הליבה. כולם ידעו זאת, בראש ובראשונה משרד החינוך, רק שבשל המיקח והממכר הפוליטי עם המפלגות החרדיות נמנעה המדינה כל השנים מלאכוף את החוק", כותבת ארלוזורוב. היא עשתה זאת בהיעדר פיקוח על הרשתות החרדיות.

פירון הקים מערך פיקוח על החינוך החרדי, והיה אמור להתחיל באכיפת החוק. במשרד החינוך גם נעשו הכנות להקמתם של מחוז חרדי וזרם חינוך ממלכתי חרדי, אבל לא היו שינויי תקציב בעקבות שינויים בליבה. אפשר להעריך כמעט בוודאות ששינויים כאלה לא יהיו.

"השמועות גורסות שבמסגרת הדיל המתרקם בין ראש הממשלה ובין החרדים, בנימין נתניהו כבר הבטיח להם שאם וכאשר הם יישבו בממשלתו הבאה הם יקבלו סגן שר במשרד החינוך, שיהיה אחראי על המחוז החרדי החדש. נו, לא צריך להסביר מה המשמעות של מינוי כזה לגבי היכולת לפקח על לימודי הליבה של החרדים", מסכמת ארלוזורוב. "בקיצור, הציניות של נתניהו – שיהיה מוכן לשלם כל מחיר ולהקריב כל אינטרס לאומי, ובלבד להמשיך ולכהן כראש ממשלה – עומדת לגרום לכך שפריצת הדרך ההיסטורית של הכנסת לימודי ליבה לבתי הספר החרדיים תיבלם ותיגנז".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?