גיור VIP

גיור במסלול אישי לסלבס ואנשי עסקים

במקום לימודים באולפן לגיור, אנשים המעוניינים לשמור על פרטיותם יכולים ללמוד עם מורה, שמדריך אותם אישית ומלווה אותם בכל הליך הגיור

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

מורה פרטי, שמלווה את המתגייר בכל ההליכים הביורוקרטיים בבית הדין הרבני – ידוענים, אנשי עסקים ותושבי חו"ל יכולים לעבור תהליך גיור אישי תמורת סכום השווה לשנת לימודים אקדמית.

בארבע השנים האחרונות מלווה הרב דוד בן ניסן זוגות ויחידים שמעוניינים להתגייר, אבל מבקשים לעבור הליך שונה מזה שמציעה המדינה. בן ניסן עובד כרכז גיור אישי בעמותת עמ"י, אולפני הגיור של ישיבת הר עציון. לדבריו, למסלול הגיור האישי, שמכונה גם גיור VIP, מצטרפים "אנשים שלא רוצים לחשוף את עצמם, לא רוצים שידעו שהם מתגיירים. זה מאפשר להם לעשות את התהליך בדיסקרטיות מלאה".

הליך כזה יכול להעדיף, לדוגמה, "בחור שיוצא עם מישהי לא יהודייה, אך אינו מעוניין שהמשפחה תדע מכך". גם סלבס, שרגישים לפרטיותם ומרגישים שלא מתאים להם לשבת בכיתה עם מתגיירים אחרים, בוחרים במסלול הזה. התהליך המלא נמשך כעשרה חודשים, בדומה למסלול הרגיל בכיתת אולפן לגיור.

זוגות רבים עוברים את התהליך האישי ביחד, גם אם אחד מבני הזוג הוא יהודי

לימודים באולפן גיור מסובסדים על ידי המדינה, בעוד מתגיירים במסלול ה-VIP משלמים מאה שקל לשעת שיעור. בסך הכל מחיר הגיור במסלול זה הוא כ-10,000 שקל.

זוגות רבים עוברים את התהליך האישי ביחד, גם אם אחד מבני הזוג הוא יהודי. הרב בן ניסן אמר ל-ynet, שבן הזוג היהודי הוא חלק בלתי נפרד מהליך הגיור. הוא נדרש להשתתף בכל השיעורים, ונמצא בבית הדין במעמד הגיור עצמו, שם הוא נחקר לא פחות מהמועמד לגיור. הרב הסביר כי מדובר בהחלטה עקרונית, הרואה במתגיירים חלק ממערכת חברתית. לכן מידת הצלחתם תלויה גם בסביבה תומכת.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?