עמנאול באלעד

משרד החינוך סגר סמינר באלעד בשל אפליית ספרדיות

ההנהלה של סמינר זלזניק בעיר החרדית סירבה לשתף פעולה עם מדיניות המאבק באפליה של משרד החינוך. בעיר נפתח סמינר חדש, לתלמידות אשכנזיות בלבד

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בסמינר בעמנואל (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך החליט היום, כי סמינר פירטי הפועל באלעד מאז התחילה שנת הלימודים ייסגר. ההחלטה התקבלה בעקבות סירוב מתמשך של הנהלת הסמינר, המכונה "סמינר זלזניק האשכנזי", להסדרת מעמדו החוקי.

ההוראה לסגור את הסמינר ניתנה לאחר שלפני כשבועיים העמיד מנהל המחוז, מאיר שמעוני, תנאים להמשך קיומו. בין התנאים: מתן בעלות על המוסד אך ורק לגורם שאינו קשור לאפליה שליוותה את הקמתו והתחייבות לקיום הליך קבלה שבו כל תלמידות בית הספר בית יעקב בעיר יעלו באופן אוטומטי ללמוד בסמינר. הנהלת הסמינר סירבה לתנאים.

שמעוני כתב בהחלטה כי עסקנים באלעד לא שיתפו פעולה עם מדיניות המאבק באפליה של משרד החינוך. באתר "בחדרי חדרים" נכתב כי בשמו של הסמינר נקשרו לא מעט שערוריות, כמו אפליית תלמידות ספרדיות והעדפות פסולות בקבלת תלמידות.

משמעות ההחלטה על סגירת הסמינר היא הפסקה לאלתר של מתן תקציבים למוסד, והעברת הטיפול בו לרשויות החוק

"כיכר השבת" מזכיר כי תחילת הפרשייה לפני כשלושה חודשים. הנהלת סמינר זלזניק באלעד הודיעה לקבוצה של תלמידות ממוצא אשכנזי כי התקבלו ללימודים, אבל דחתה את כל התלמידות הספרדיות. עם היוודע הדבר ביטל משרד החינוך, בהחלטה תקדימית, את הרישום והורה לקיימו מחדש בפיקוח מוגבר. ברישום המחודש נרשמו לסמינר זלזניק תלמידות ספרדיות בלבד. הקבוצה האשכנזית הקימה סמינר פרטי, המכונה "זלזניק האשכנזי".

משמעות ההחלטה על סגירת הסמינר היא הפסקה לאלתר של מתן תקציבים למוסד, והעברת הטיפול בו לרשויות החוק.

מעיריית אלעד נמסר בתגובה כי ראש העיר, ישראל פרוש, קיבל מבכירי הרבנים הנחיות לפעול לטובת שני הסמינרים בעיר. "לצערנו, בשל התנגדות והשמצות של מספר עסקנים הכריע משרד החינוך על סגירת אחד מהם. ראש העיר יתייעץ בימים הקרובים עם גדולי ישראל וימשיך לפעול על פי הנחיותיהם", נמסר מהעירייה.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?